• pon.. cze 5th, 2023

Jak sztuczna inteligencja zmienia branżę turystyczną: spojrzenie na ChatGPT i jego potencjał

Jak sztuczna inteligencja zmienia branżę turystyczną: spojrzenie na ChatGPT i jego potencjał

Branża turystyczna zawsze była celem innowacji technologicznych, a pojawienie się generatywnej sztucznej inteligencji (AI) nie jest wyjątkiem. Pomimo obecnie ograniczonych zastosowań, badacze przewidują znaczny wzrost jej stosowania w ciągu najbliższego roku, ze szczególnym uwzględnieniem obsługi klienta. Jednym z liderów na tym polu jest sfinansowany przez Microsoft OpenAI ChatGPT, a sektor turystyczny ma szansę na szybkie przyjęcie tej technologii.

ChatGPT już był testowany w branży turystycznej, chociaż z mieszanką wyników. Jednym z poważnych ograniczeń zastosowania AI w podróżach jest to, że jego dane sięgają tylko do września 2021 roku, co czyni go mniej przydatnym w świecie, gdzie informacje muszą być aktualne. Niemniej jednak, agencje podróży online (OTA) takie jak Booking.com stosują sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe od ponad dziesięciu lat, oferując spersonalizowane rekomendacje i maszynowe tłumaczenia w ponad 40 językach i dialektach.

ChatGPT jest postrzegany jako osobisty asystent podróży, oferujący bardziej rozmowę z wyszukiwarkami OTA, takimi jak Kayak. Jego zdolność do przetwarzania naturalnego języka pozwala na spersonalizowane rekomendacje, takie jak dostosowane rekomendacje hoteli na podstawie określonych preferencji podróżnych. Potencjał AI rozciąga się również na redukcję stresu i niepewności związanych z podróżami. Port lotniczy Seattle-Tacoma jest już wczesnym przykładem stosowania AI, a dyrektor informatyczny Matt Breed wyobraża sobie AI jako analizator itinerariusza i osobistego asystenta podróży, optymalizując pasażerską podróż i redukując niepewność.

Mimo szumu wokół ChatGPT, analitycy turystyczni ostrzegają, że branża widziała swoją część nadmiernie reklamowanej technologii, a nowe narzędzia postrzegane były jako zaawansowane, umożliwiające operatorom i dostawcom lepszą obsługę klientów i zwiększenie udziałów w rynku. Jednak OTA już integrują ChatGPT w swoich chatbotach i agentach wirtualnych na stronach internetowych, zapewniając możliwość budowania itinerariusza, co przyspiesza proces podróży klientów. Tradycyjne biura podróży i operatorzy turystyczni mogą zostać z tyłu, jeśli nie będą dysponować odpowiednimi środkami finansowymi, ludzkimi i technologicznymi, aby skorzystać z nowej technologii AI.

Podsumowując, technologia generatywnej AI, taka jak ChatGPT, zmienia branżę turystyczną, ze swoim potencjałem do działania jako osobisty asystent podróży i analizator itinerariusza. OTA już przyjmują tę technologię, umożliwiając szybszą podróż klientów od sugestii do rezerwacji. Chociaż AI może nie rozwiązać wszystkich lęków i frustracji związanych z podróżami, ma potencjał do redukcji stresu i niepewności, dzięki czemu doświadczenie podróżowania staje się bardziej przyjemne.