• pon.. maj 29th, 2023

IBM prezentuje Watsonx: kompleksową platformę AI i danych

ByAndrzej Parafianowicz

maj 17, 2023
IBM prezentuje Watsonx: kompleksową platformę AI i danych

IBM niedawno ogłosiło wprowadzenie swojej najnowszej platformy AI i danych, Watsonx, podczas dorocznej konferencji Think. Watsonx skupia się na skalowaniu i przyspieszaniu możliwości AI przy użyciu zaufanych danych, oferując kompleksowe rozwiązanie, które obejmuje sprzęt, przechowywanie danych oraz podstawowe modele uczenia maszynowego (ML) i AI. IBM ma na celu konkurowanie z innymi głównymi graczami w branży, takimi jak ChatGPT od OpenAI, który zdobył znaczną uwagę publiczną w ostatnich miesiącach.

Późne wejście na rynek?

Według Bradleya Shimmina, głównego analityka Omdia, IBM może być spóźnione z wprowadzeniem swojej platformy AI. Kilku głównych graczy, takich jak Google i Databricks AWS, już poczyniło postępy w opracowywaniu podobnych platform. Shimmin uważa, że IBM musi pokazać przywództwo poprzez przełomowe badania lub zaskoczyć branżę ogłoszeniem podobnym do Google PaLM 2.0, aby wyróżnić się naprawdę.

Eksplorowanie składników platformy Watsonx IBM

Platforma Watsonx składa się z dwóch głównych składników: watsonx.ai i watsonx.data. Watsonx.ai to studio AI, które łączy możliwości IBM Watson Studio z możliwościami generatywnymi AI, wykorzystując potężne modele podstawowe. Natomiast watsonx.data to dedykowane przechowywanie danych, zoptymalizowane pod kątem zarządzanych danych i obciążeń AI, oparte na otwartej architekturze lakehouse.

Oczekuje się, że Watsonx będzie dostępny od lipca 2023 roku i będzie obsługiwał obciążenia w lokalnym środowisku oraz w wielowarstwowych środowiskach chmurowych. Oferuje również wbudowane narzędzia zarządzania, automatyzację i bezproblemową integrację z istniejącymi bazami danych i narzędziami, upraszczając konfigurację i doświadczenie użytkownika.

Wzmacnianie klientów dzięki Watsonx

IBM ma na celu umożliwienie klientom uzyskania „przewagi AI”, dostarczając im narzędzia i możliwości wdrażania niestandardowej AI w całym ich biznesie. Arvind Krishna, przewodniczący i dyrektor generalny IBM, podkreśla, że modele podstawowe sprawiają, że wdrożenie AI jest skalowalne, przystępne cenowo i wydajne. Dzięki Watsonx klienci mogą zachować pełną kontrolę nad swoimi danymi, jednocześnie szybko szkoląc i wdrażając niestandardowe zdolności AI.

Ponadto IBM obiecuje zmniejszenie kosztów hurtowni danych o nawet 50%, zapewniając kosztowo efektywne rozwiązanie dla przedsiębiorstw.

Przesunięcie uwagi od gigantycznych modeli AI do skutecznych rozwiązań

Podczas gdy Watsonx dąży do przewodzenia w obszarze AI, Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI, sugeruje, że era gigantycznych modeli AI może dobiegać końca. Altman uważa, że przyszły postęp AI wymaga nowych pomysłów, a nie tylko polegania na większych modelach. Ważne jednak jest zauważenie, że Watsonx może przyczynić się do innowacji w AI, o których mówi Altman. Dzięki modelom podstawowym ML i AI Watsonx umożliwia przedsiębiorstwom szybkie szkolenie i wdrażanie niestandardowych zdolności AI, co potencjalnie może prowadzić do przełomów w tej dziedzinie.

Watsonx: Łączenie biznesu

Watsonx IBM wyróżnia się tym, że skupia się na potrzebach biznesu, a nie tylko na wynikach AI dla konsumentów. Według Taruna Chopry, wiceprezesa zarządzania produktami IBM ds. danych i AI, przedsiębiorstwa potrzebują rozwiązań AI, które inspirują absolutne zaufanie, zapewniając niezawodność, wiarygodność i zdolność do pracy z własnymi danymi. Watsonx spełnia te wymagania, pozwalając firmom zachować kontrolę nad swoimi danymi we własnej infrastrukturze.

Podczas gdy OpenAI buduje zamknięty system o kompleksowych funkcjonalnościach, IBM ma na celu oferowanie podobnych możliwości za pośrednictwem Watsonx, ale w sposób, do którego przedsiębiorstwa są bardziej przyzwyczajone i komfortowe. Taka strategia ułatwia bezproblemową integrację technologii dla przedsiębiorstw wchodzących w świat AI.

IBM Watson AI: Historia przeceniania i niedotrzymywania obietnic

IBM Watson zdobył sławę dzięki imponującym występom w teleturnieju „Jeopardy” w 2011 roku. Jednak dalszy spadek Watsona wywołał sceptycyzm dotyczący zaangażowania IBM w nowe technologie. ChatGPT-4 od OpenAI ponownie wzbudził zainteresowanie AI Watsonem, potencjalnie rekompensując jego poprzedni wzrost i upadek. W celu wzmocnienia swojej pozycji IBM teraz umożliwia Watsonowi i jego pakietowi narzędzi AI działanie w centrach danych Amazon Web Service i Microsoft Azure, co zwiększa efektywność kosztową i skuteczność.

Rola Watsonx w wyścigu o rozwiązania AI dla przedsiębiorstw

W dynamicznie rozwijającej się branży, holistyczne podejście IBM do AI i wymagań serwerowych może zapewnić przewagę konkurencyjną. Jednak pojawiły się obawy dotyczące zaangażowania IBM w AI, ponieważ niedawno ogłoszono wstrzymanie rekrutacji, co potencjalnie zagraża 7800 miejsc pracy. Przewodniczący i dyrektor generalny IBM, Arvind Krishna, przewiduje stopniowe zastępowanie powtarzalnych zadań back-office przez AI, szacując redukcję takich zadań o 30% do 50% w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat.

Z Watsonx IBM ma na celu ugruntowanie swojej pozycji jako lidera w rozwiązaniach AI dla przedsiębiorstw, oferując kompleksową platformę, która spełnia zmieniające się potrzeby biznesowe.