• pon.. cze 5th, 2023

Google Bard: Poznaj funkcje i kontrowersje chatbota AI Google

Google Bard: Poznaj funkcje i kontrowersje chatbota AI Google

Google Bard to chatbot AI opracowany przy użyciu modelu językowego dla aplikacji dialogowych Google’a (LaMDA) i ma na celu wykorzystanie wiedzy na świecie poprzez inteligencję i kreatywność dużych modeli językowych. Pomimo dominacji Google’a w wyszukiwarkach, ChatGPT Microsoftu zdobył popularność dzięki swojej rozmowności i powszechnej dostępności poprzez Binga. W tym artykule przedstawimy informacje na temat działania Google Bard i porównamy go z ChatGPT, wraz z kontrowersjami związanymi z jego rozwojem.

Google Bard to duży model językowy, który odpowiada na szeroki zakres pytań i zapytań i jest szkolony na ogromnych ilościach danych tekstowych. Google zastosowało swój model językowy PaLM do Barda, aby pomóc mu zrozumieć pytania logiczne lub matematyczne. Bard nie ma aplikacji mobilnej, a użytkownicy mogą uzyskać do niego dostęp za pośrednictwem przeglądarki internetowej na dowolnym urządzeniu. Bard jest bezpłatny, podczas gdy najnowsza wersja ChatGPT kosztuje 20 USD/miesiąc.

Start Google Barda nie obył się bez kontrowersji, w tym jednego przypadku, gdy podczas jego prezentacji udzielił złej odpowiedzi, co spowodowało spadek wartości akcji i krytykę ze strony pracowników Google’a. Inna kontrowersja dotyczyła zarzutów, że Google szkolił Barda na ShareGPT, forum, na którym ludzie publikują odpowiedzi AI. Choć Google to neguje, praktyka repakowania danych bez wynagrodzenia lub linkowania do źródła to problem, który dotyka wszystkich botów AI.

Porównanie dokładności Barda i ChatGPT jest trudne ze względu na niekonsekwencje w ich odpowiedziach. Bard pobiera swoje dane z najnowszych dostępnych informacji, podczas gdy ChatGPT 3.5 był szkolony tylko do 2021 roku, co oznacza, że może dawać nieprecyzyjne odpowiedzi na bieżące wydarzenia. Bard nie ma rozmowności ChatGPT i Google ograniczyło jego zdolność do zapamiętywania wcześniejszych pytań. Natomiast ChatGPT oferuje pełne rozmowy, które mogą zejść na manowce.

Google Bard pozostaje w fazie rozwoju, a Google planuje włączyć go do wyszukiwarki Google w przyszłości. Google konsoliduje różne działy AI, aby rozwinąć Barda jako rywala ChatGPT. Najnowsza wersja ChatGPT jest przeznaczona do zaawansowanych procesów, takich jak interpretacja obrazów lub filmów, podczas gdy Bard na razie nie jest w stanie tego zrobić. Ogólnie rzecz biorąc, dokładność zarówno Barda, jak i ChatGPT nie może być uznana za pewną bez weryfikacji odpowiedzi za pomocą dodatkowych źródeł.