• pon.. cze 5th, 2023

Giganci technologiczni konkurują o dominację w obszarze sztucznej inteligencji

ByDominika Łakomska

maj 22, 2023
Giganci technologiczni konkurują o dominację w obszarze sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja (AI) jest na skraju stania się ogromną szansą rynkową o wartości imponujących 800 miliardów dolarów dla firm w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Rozpoznając ogromny potencjał, główne podmioty branży technologicznej przygotowują się do agresywnych inwestycji w celu zabezpieczenia swojej pozycji, co stanowi zapowiedź zaciętej i długotrwałej bitwy, jak wynika z raportu opublikowanego przez Wedbush, czołową firmę świadczącą usługi finansowe.

Dan Ives, dyrektor zarządzający i specjalista ds. technologii w Wedbush, porównał tę narastającą konkurencję do konfliktu w stylu „Gry o Tron” między niektórymi z największych publicznie notowanych firm w Stanach Zjednoczonych. W notatce badawczej, widzianej przez Insider, Ives stwierdził: „Ta bitwa będzie długotrwała przez najbliższą dekadę, ponieważ oczekujemy, że inne firmy technologiczne oprócz Google’a (Bard), takie jak Apple, Meta i inne czołowe podmioty branży, wraz z mniejszymi graczami, będą łącznie wydawać miliardy w tej wyścigu zbrojeń w dziedzinie AI w nadchodzących latach”.

Podkreślając znaczenie tego rozwoju sytuacji, Ives dodał: „To stanowi bezprecedensową szansę rynkową o wartości 800 miliardów dolarów na przestrzeni kolejnej dekady, gdy ta Gra o Tron w dziedzinie AI rozgrywa się w obszarze przedsiębiorstw i technologii konsumenckich”.

Wzrastająca popularność ChatGPT w ciągu 2023 roku staje się dominującym tematem na rynku, przyciągając uwagę znanych inwestorów, takich jak Bill Ackman i Stanley Druckenmiller, którzy aktywnie inwestują w akcje Big Tech związane z AI.

Według Ivesa, Microsoft, który rzekomo zainwestował ogromne 13 miliardów dolarów w OpenAI, twórcę ChatGPT, i już zintegrował inteligentnego bota językowego w różne aspekty swojej działalności, jest najlepiej ustawiony, aby wygrać w wojnie AI. Ives skomentował: „Uważamy, że było to strategiczne posunięcie przez Microsoft jako pierwszego gracza, który wykorzystał okazję, która zbierała się przez ostatnie kilka lat”.

Odwołując się do wyszukiwarki Microsoftu i działalności związanej z chmurą obliczeniową, Ives dodał: „Biorąc pod uwagę sprawdzoną zdolność Microsoftu do skutecznego monetyzowania swoich linii produktów, przewidujemy, że ta transformacja będzie miała monumentalny wpływ na firmę, od Bing do Azure”.

Wyścig o dominację na polu AI osiągnął teraz punkt zwrotny, z ogromnymi stawkami finansowymi i potencjałem przekształcenia przyszłości branży technologicznej. Gdy giganci tak jak Microsoft, Google (Bard), Apple i Meta, wraz z wieloma innymi ważnymi graczami, przeznaczają znaczne zasoby na wyścig zbrojeń w dziedzinie AI, wynikające rezultaty z pewnością zrewolucjonizują branże technologiczne dla przedsiębiorstw i konsumentów na wiele lat do przodu. Dążenie do dominacji w technologiach AI jest gotowe uwolnić niespotykane dotąd innowacje, zmieniając sposób funkcjonowania firm i angażowania się konsumentów w technologię. To nie tylko rewolucjonizuje krajobraz biznesowy, ale także wpływa na różne aspekty naszego codziennego życia, od spersonalizowanych asystentów wirtualnych po zaawansowane systemy automatyzacji. W miarę rozwoju tej bitwy o dominację w AI, świat będzie świadkiem przełomowego rozdziału w ewolucji technologii.