• pon.. maj 29th, 2023

Dyrektor generalny OpenAI wzywa do licencjonowania i regulowania firm zajmujących się sztuczną inteligencją w celu ograniczenia ryzyka

ByAgnieszka Przepiórska

maj 17, 2023
Dyrektor generalny OpenAI wzywa do licencjonowania i regulowania firm zajmujących się sztuczną inteligencją w celu ograniczenia ryzyka

Dyrektor generalny OpenAI, Sam Altman, wezwał do utworzenia oddzielnej jednostki zajmującej się wydawaniem licencji dla firm z dziedziny sztucznej inteligencji (AI) oraz podkreślił konieczność interwencji regulacyjnej w celu zarządzania ryzykiem związanym z coraz bardziej potężnymi modelami AI. Podczas niedawnej dyskusji w Senacie Altman zwrócił uwagę na potencjał sztucznej inteligencji do poprawy różnych sfer naszego życia, ale również podkreślił poważne ryzyko z tym związane.

Altman wskazał na ciemniejszą stronę technologii AI, odnosząc się do licznych nieetycznych zastosowań chatbota ChatGPT, generującego teksty i opracowanego przez OpenAI. AI ten został wykorzystany do tworzenia fałszywych treści, w tym prac i egzaminów dla studentów, a także do tworzenia fałszywych obrazów, filmów i głosów. Ponadto, istnieją doniesienia o wykorzystywaniu ChatGPT przez hakerów do rozpowszechniania złośliwego oprogramowania na platformach mediów społecznościowych. Te niepokojące nadużycia przyczyniły się do niespodziewanego sukcesu ChatGPT, nawet zaskakując jego twórców w OpenAI.

Implikacje technologii AI wzbudzają obawy wśród instytucji edukacyjnych i budzą zazdrość wśród dużych firm technologicznych. Prawnicy, autorzy przemówień, programiści i dziennikarze, między innymi, z niecierpliwością oczekują na potencjalne zakłócenia, jakie może przynieść ChatGPT.

Według raportu CNN, Altman wezwał ustawodawców do regulacji sztucznej inteligencji ze względu na potencjalnie nielegalne zastosowania tej technologii. Porównał obecny rozkwit technologii AI do „momentu wynalezienia druku”, podkreślając konieczność wprowadzenia zabezpieczeń. Altman podkreślił, że interwencja regulacyjna rządu jest niezbędna do zmniejszenia ryzyka związanego z coraz bardziej potężnymi modelami AI, ponieważ ich nadużycie może mieć poważne konsekwencje.

Altman uznaje, że generatywna sztuczna inteligencja opracowana przez OpenAI ma potencjał do rozwiązania ważnych globalnych wyzwań, takich jak zmiany klimatyczne i leczenie raka. Jednak podkreślił, że interwencja regulacyjna jest kluczowa w celu złagodzenia obaw związanych z dezinformacją, bezpieczeństwem miejsc pracy i innymi potencjalnymi zagrożeniami.

Podczas przesłuchania podkomisji senackiej ds. sądownictwa, ustawodawcy wyrazili swoje głębokie obawy dotyczące rozwoju sztucznej inteligencji. Senator Richard Blumenthal rozpoczął spotkanie, używając głosu generowanego komputerowo, który doskonale przypominał jego własny, odczytując tekst napisany przez bota AI. Blumenthal podkreślił, że technologie AI to już nie tylko eksperymenty badawcze czy fantazje science fiction, lecz realne i obecne technologie.

Altman zaproponował, aby rząd Stanów Zjednoczonych rozważył połączenie wymagań licencyjnych i testowych dla wprowadzania na rynek potężnych modeli AI, z możliwością cofnięcia zezwoleń w przypadku naruszenia przepisów. Sugerował również wprowadzenie etykietowania i zwiększenie globalnej koordynacji w ustalaniu zasad dotyczących technologii AI. Ponadto, Altman popierał utworzenie dedykowanej agencji ds. sztucznej inteligencji w USA i podkreślał znaczenie globalnej współpracy w rozwiązywaniu problemów związanych z AI.

Jednym z obszarów największego zainteresowania Altmana była możliwość wykorzystania AI do manipulowania wyborcami i rozpowszechniania dezinformacji, zwłaszcza w związku z nadchodzącymi wyborami. Podkreślił nieustanne doskonalenie modeli AI i konieczność proaktywnego rozwiązywania tych problemów.

Podsumowując, Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI, wezwał do utworzenia oddzielnej jednostki zajmującej się wydawaniem licencji dla firm AI i podkreślił konieczność interwencji regulacyjnej w celu złagodzenia ryzyka związanego z coraz bardziej potężnymi modelami AI. Propozycje Altmana obejmują wymagania dotyczące licencji, protokoły testowe, etykietowanie, globalną koordynację i utworzenie dedykowanej agencji ds. sztucznej inteligencji w USA. Potencjalne nadużycia technologii AI, takie jak manipulowanie wyborcami i dezinformacja, stanowią istotne zagrożenie, które należy skutecznie rozwiązać, aby zapewnić odpowiedzialne i korzystne wdrożenie systemów AI.