• pon.. maj 29th, 2023

Chiński inżynier oprogramowania używa sztucznej inteligencji, aby nawiązać kontakt ze zmarłym dziadkiem

ByMarcin Kuźmiński

maj 20, 2023
Chiński inżynier oprogramowania używa sztucznej inteligencji, aby nawiązać kontakt ze zmarłym dziadkiem

W 2020 roku młody chiński inżynier oprogramowania w Hangzhou natknął się na esej o technologii synchronizacji ust. Jego założenie jest dość proste – używanie programu komputerowego do dopasowania ruchów ust do nagranych wypowiedzi. Jednak zadało to inżynierowi, Yu Jialinowi, głęboko osobiste pytanie: „Czy mogę zobaczyć dziadka ponownie, korzystając z tej technologii?”

Podróż Yua w celu odtworzenia swojego dziadka została udokumentowana przez dziennikarza śledczego Tang Yuchenga dla państwowego magazynu Sixth Tone i jest to tylko jedna z wielu historii pojawiających się w Chinach, gdzie ludzie korzystają z sztucznej inteligencji, aby wskrzesić zmarłych. Ci ludzie tworzą programy czatowe, zwane griefbotami, z osobowościami i wspomnieniami swoich zmarłych bliskich, mając nadzieję na możliwość ponownego rozmawiania z nimi.

Dla Yua griefbot stanowił szansę, aby wypowiedzieć ostatnie słowa dla mężczyzny, który odegrał znaczącą rolę w jego wychowaniu. Przeżywając żal z powodu chwil surowości wobec dziadka w przeszłości, Yu szukał zgody i ponownego połączenia emocjonalnego. Dzięki postępowi w dziedzinie generatywnej sztucznej inteligencji odkrył, że nawet jako amator lub pojedynczy inżynier mógł odtworzyć wygląd, sposób mówienia i myślenia swojego dziadka za pomocą zaledwie kilku informacji.

Tradycyjne tworzenie griefbotów wymagało obszernych zbiorów danych. Jednak dzięki systemom takim jak ChatGPT, programowi opartemu na tekście, który wiernie imituje mowę człowieka, użytkownicy mogą teraz osiągnąć znaczące podobieństwo przy minimalnej ilości danych i prostych modyfikacjach. Yu zgromadził stare listy, zdjęcia, filmy i wiadomości tekstowe, aby nauczyć swój model AI osobowości jego dziadka. Choć odpowiedzi bota były początkowo ogólne, w miarę dostarczania przez Yua większej ilości informacji, zaczęły pojawiać się bardziej dokładne reprezentacje nawyków i preferencji jego dziadka.

Wprowadzenie griefbotów rodzi pytania dotyczące zmieniających się praktyk żałoby w obliczu ewoluującej technologii. Sue Morris, dyrektor służb żałoby w Instytucie Raka Dana-Farber, zauważa, że ludzie dostosowują swoje rytuały żałobne w miarę postępu technologicznego. Podczas gdy griefboty oferują wirtualną obecność i komunikację z zmarłymi, ograniczają pewną kontrolę nad procesem żałoby. Osoby żałujące mają moc wyboru, kiedy i w jaki sposób stawić czoła swoim emocjom, podczas gdy griefboty wprowadzają zewnętrzny wpływ, który nie zawsze reaguje odpowiednio.

Wzrost popularności griefbotów w Chinach pokrywa się z popularnością Xiaoice, asystenta czatowego, który przybiera postać nastoletniej dziewczyny i ma ponad 660 milionów użytkowników. Podobne koncepcje pojawiły się również w innych częściach świata. Firmy i projekty badawcze w Stanach Zjednoczonych opracowały griefboty, takie jak Replika, obecnie reklamowany jako aplikacja społecznościowa oparta na sztucznej inteligencji. W Kanadzie mężczyzna o imieniu Joshua Barbeau wykorzystał starszy program o nazwie Project December, aby cyfrowo odtworzyć swoją zmarłą dziewczynę, odnajdując pocieszenie w rozmowach z chatbotem.

Pomimo potencjalnych korzyści, griefboty stwarzają również problemy etyczne. Istnieje ryzyko, że oszuści wykorzystają dane zmarłych osób do oszustw i uzyskania ich tożsamości, udając medium, które komunikuje się ze zmarłym duchem. Ponadto, uzyskanie zgody zmarłego stanowi poważne wyzwanie.

HereAfter.AI, amerykańska firma, oferuje możliwość dobrowolnego przesłania osobowości online. Sztuczna inteligencja ucząca się na podstawie przesłanych zdjęć, zapisów dźwiękowych i ankiet tworzy cyfrową postać, która może rozmawiać z przyjaciółmi i rodziną po śmierci danej osoby.

Mimo to Lu twierdzi, że mało prawdopodobne jest, aby zmarła osoba udzieliła takiego zgody. Nawet jeśli takiej zgody nie było, korzystanie z ich prywatnych informacji przez dzieci czy wnuki może być problematyczne.

Co do Yua, inżyniera oprogramowania, ostatecznie zdecydował się usunąć griefbota swojego dziadka, obawiając się nadmiernego polegania na AI dla wsparcia emocjonalnego. Uznał, że te emocje mogą go przytłoczyć i utrudnić skupienie się na pracy i życiu osobistym. Mimo to Yu znalazł zakończenie w swojej podróży, wierząc, że jego dziadek w końcu mu wybaczył.

Pojawienie się griefbotów otwiera nowy rozdział w ewoluującym związku między technologią a żałobą. Oferują one unikalny sposób na ponowne połączenie się ze zmarłymi, ale rodzą również złożone dylematy moralne i emocjonalne, które wymagają ostrożnego rozważenia, gdy społeczeństwo przekracza granice żałoby wspomaganej przez sztuczną inteligencję.