• pon.. cze 5th, 2023

Chatboty AI na Dalal Street: Spostrzeżenia i zastrzeżenia dla inwestorów giełdowych

ByAndrzej Parafianowicz

maj 19, 2023
Chatboty AI na Dalal Street: Spostrzeżenia i zastrzeżenia dla inwestorów giełdowych

Bez wątpienia dwie najczęściej zadawane pytania na Dalal Street brzmią: „market ka kya lagta hai” (Gdzie zmierza rynek?) i jakie akcje warto kupić. Osoby znudzone szukaniem porad u ekspertów telewizyjnych i guru mediów społecznościowych lub „furus” (fałszywych guru), teraz eksperymentują z tym, co oferują generatywne chatboty oparte na sztucznej inteligencji.

Bard i ChatGPT, dwaj prominentni chatboty oparte na sztucznej inteligencji, wkraczają na pole doradztwa inwestycyjnego, dostarczając inwestorom rekomendacje dotyczące akcji i wgląd na rynek. ET Markets zwróciło się do Barda o poradę dotyczącą najlepszych akcji do kupienia w Indiach. Platforma prowadzona przez Google podała pięć firm, w tym Reliance Industries (RIL), TCS, Infosys, HDFC Bank i Hindustan Unilever (HUL), które są dobrze usytuowane do skorzystania z silnego wzrostu gospodarczego Indii i wzrastających wydatków konsumentów.

Wybory topowe Barda są objęte oświadczeniem podkreślającym wagę przeprowadzenia gruntownych badań, uwzględnienia indywidualnych celów inwestycyjnych i tolerancji na ryzyko przed podejmowaniem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Podobnie ChatGPT udzielił bardziej zrównoważonej odpowiedzi, stwierdzając, że wybór najlepszych akcji wymaga badań, analizy oraz uwzględnienia indywidualnych celów finansowych i tolerancji na ryzyko. Podano listę dziesięciu firm, w tym RIL, TCS, Infosys, HDFC Bank, ICICI Bank, L&T, HUL, Bharti Airtel, Asian Paints i Maruti Suzuki, które są uznawane za renomowane w różnych sektorach.

Podczas gdy wybory akcji modeli opierają się na kapitalizacji rynkowej, interesującym jest fakt, że ITC, szósta największa firma pod względem kapitalizacji rynkowej w Indiach i najlepszy wykonawca indeksu Nifty w ostatnim roku, nie znajduje się na obu listach. Mimo popularności wśród inwestorów detalicznych i instytucjonalnych, wydaje się nie znaleźć się na liście A tych algorytmów.

Gdy zapytano o przyszłe kierunki indeksu Nifty, Bard podkreślił obawy związane z możliwą korektą spowodowaną nadmiernym zakupem, ale utrzymał pozytywne perspektywy. W przeciwieństwie do tego, ChatGPT przyznał swoją niezdolność do przewidywania ruchów na rynku akcji, podkreślając wpływ czynników krajowych i globalnych oraz nieprzewidywalność i zmienność rynku akcji.

Odpowiedzi sztucznej inteligencji dostarczają subtelne wglądy i są zgodne z poglądami innych analityków, powstrzymując się od odważnych prognoz. W przypadku popularnych akcji, takich jak RIL i ITC, chatboty AI sugerują zakres cen docelowych podanych przez analityków, ale nie oferują własnych prognoz.

Chatboty AI prezentują intrygujący potencjał dla inwestorów, oferując efektywność czasową, wygodę i opłacalność w badaniu rynku, planowaniu celów, edukacji i śledzeniu wyników. Zarządzający pieniędzmi i analitycy giełdowi dostrzegają wartość sztucznej inteligencji w zrozumieniu modeli biznesowych, analizie danych i modelowaniu finansowym.

Również aspekt demokratyzujący sztucznej inteligencji w procesie inwestycyjnym jest godny uwagi, ponieważ zapewnia inwestorom indywidualnym możliwość korzystania z zaawansowanej analizy rynku, umożliwiając podejmowanie bardziej świadomych, opartych na danych decyzji inwestycyjnych.

Jednak nie wszyscy prominentni przedstawiciele świata inwestycji są przekonani do hypesu wokół sztucznej inteligencji. Warren Buffett i Charlie Munger pozostają sceptyczni, podkreślając skuteczność tradycyjnej inteligencji w obliczu postępu AI.

Chociaż chatboty AI nie są jeszcze w pełni dojrzałe pod względem udzielania porad inwestycyjnych, oferują cenne spojrzenie i szereg możliwości dla inwestorów, łącząc analizę opartą na sztucznej inteligencji z ludzkim osądem w dynamicznym świecie rynków akcji.