• pon.. cze 5th, 2023

Chatbot OpenAI GPT-4 pokazuje potencjał w rachunkowości, ale studenci wciąż przewyższają AI

Chatbot OpenAI GPT-4 pokazuje potencjał w rachunkowości, ale studenci wciąż przewyższają AI

Niedawno opublikowane badanie w czasopiśmie Issues in Accounting Education zbadano potencjał najnowszego chatbota OpenAI, GPT-4, w edukacji rachunkowości. Technologia AI wykazała potencjał, ale studenci wciąż przewyższali chatbota na egzaminach z rachunkowości. Jednak autorzy badania uważają, że GPT-4 może zrewolucjonizować procesy nauczania i uczenia się.

Badanie przeprowadzone przez badaczy z Brigham Young University i 186 innych uniwersytetów na całym świecie, obejmowało 327 współautorów, którzy przyczynili się do opracowania ponad 25 000 pytań egzaminacyjnych z rachunkowości na potrzeby badania. Zrekrutowano również studentów studiów licencjackich BYU, aby dostarczyć kolejne 2 268 pytań z testów książkowych, które miały na celu sprawdzenie zdolności ChatGPT do odpowiadania na pytania typu true/false, wielokrotnego wyboru i krótkiej odpowiedzi.

ChatGPT uzyskał średnią wyniku 47,4% na egzaminach z rachunkowości, podczas gdy studenci uzyskali ogólną średnią wyniku wynoszącą 76,7%. Jednak ChatGPT poradził sobie dobrze z pytaniami związanymi z systemami informacji rachunkowej i audytowaniem, ale miał problemy z procesami matematycznymi wymaganymi w ocenie podatkowej, finansowej i menedżerskiej.

Badanie ujawniło również niektóre fascynujące trendy, w tym niezdolność ChatGPT do rozpoznawania problemów matematycznych, jego tendencję do udzielania niepoprawnych wyjaśnień odpowiedzi i skłonność do wymyślania faktów. Mimo tych problemów autorzy spodziewają się, że GPT-4 będzie doskonalił się eksponencjalnie w zakresie pytań z rachunkowości i innych zagadnień omówionych w badaniu.

Autorzy badania uważają, że GPT-4 ma potencjał do poprawy procesów nauczania i uczenia się, w tym zdolność do projektowania i testowania zadań oraz pomocy przy redagowaniu części projektów. Jednak ostrzegają, że nie jest to narzędzie idealne i nie powinno być używane wyłącznie do nauki. Raczej może uzupełniać tradycyjne metody nauczania i pomóc nauczycielom zapewnić studentom wartościowe informacje dodatkowe.