• pon.. maj 29th, 2023

Bitwa o supremację sztucznej inteligencji: ChatGPT Microsoftu kontra Bard od Alphabetu

Bitwa o supremację sztucznej inteligencji: ChatGPT Microsoftu kontra Bard od Alphabetu

Walka o dominację w dziedzinie sztucznej inteligencji osiągnęła nowy poziom, gdy wspierane przez Microsoft OpenAI wprowadziło ChatGPT, gromadząc imponującą bazę użytkowników wynoszącą 100 milionów w ciągu zaledwie dwóch miesięcy. W odpowiedzi Alphabet wprowadził Barda, generatywnego chatbota opartego na sztucznej inteligencji, ale napotkał początkowe trudności. Jednak Alphabet obecnie podejmuje znaczące kroki w wyścigu zbrojeń AI, co rodzi pytanie, czy jest lepszym wyborem niż Microsoft.

Obronność Alphabetu dzięki AI: Wzmocnienie swojej pozycji

Alphabet wdraża AI we wszystkich swoich ofertach, wprowadzając funkcje generatywnej sztucznej inteligencji, takie jak „Pomoc w pisaniu” w Gmailu oraz usprawniając aplikacje takie jak zdjęcia, mapy i Google Workspace. Najważniejszym ruchem firmy jest integracja generatywnej sztucznej inteligencji z jej podstawowym produktem, czyli wyszukiwarką Google. Pomimo niewielkiego wzrostu przychodów w segmencie wyszukiwania, dominacja Google z 85% udziałem w rynku oraz potencjał wzrostu przyszłej generacji wyszukiwarek czynią Alphabet groźnym konkurentem.

Potencjał wzrostu Google Workspace

Zestaw aplikacji do produktywności Google posiada znaczący udział w rynku oprogramowania do pracy biurowej. Z prognozami wzrostu popytu na chmurowe oprogramowanie do produktywności, które w 2030 roku ma osiągnąć wartość 128 miliardów dolarów, dodanie AI do Google Workspace może uczynić Alphabet kluczowym czynnikiem generującym przychody.

Pierwszorzędna przewaga Microsoftu

Dzięki ChatGPT od OpenAI Microsoft zdobył wczesne przewagi w szybko rozwijającym się obszarze generatywnej sztucznej inteligencji. Udział Microsoftu w OpenAI oraz powszechne zastosowanie algorytmów ChatGPT w różnych aplikacjach dają firmie korzystną pozycję. Pomimo postępów Alphabetu, oszacowany przez Credit Suisse potencjał przychodów i zysków Microsoftu związanych z ChatGPT jest znaczący.

Niepewny wynik wyścigu AI

Określenie ostatecznego zwycięzcy w wyścigu AI między Microsoftem a Alphabetem jest nadal przedwczesne. Obie firmy mają swoje mocne strony i ograniczenia. Podczas gdy Microsoft poczynił wczesne kroki, Alphabet ma możliwość dogonienia ich, udoskonalając swojego chatbota, Barda. Ponadto prognozowane 16 bilionów dolarów przychodów z rynku AI do końca dekady sugeruje, że obie firmy mają wystarczająco dużo miejsca, aby odnieść sukces.

Rozważenia inwestycyjne

Biorąc pod uwagę swoje specyficzne mocne strony, zarówno Microsoft, jak i Alphabet są potencjalnymi czołowymi akcjami związanymi z AI na dłuższą metę. Inwestorzy mogą starannie ocenić ich strategie i perspektywy, biorąc pod uwagę szybki wzrost i potencjał przychodów rynku AI.