• pon.. maj 29th, 2023

Baidu włącza chatbota „AI Mate” napędzanego przez Ernie Bot, pomimo ograniczeń zasobów i restrykcji dotyczących treści

Baidu włącza chatbota „AI Mate” napędzanego przez Ernie Bot, pomimo ograniczeń zasobów i restrykcji dotyczących treści

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na strony internetowe zintegrowane z sztuczną inteligencją (AI) i chatboty, firmy starają się ulepszać swoje usługi. Dołączając do grona Google i Microsoft, chiński gigant internetowy i AI, Baidu, zintegrował swój flagowy produkt wyszukiwania online z chatbotem „AI Mate” – informuje South China Morning Post.

Chatbot Baidu wykorzystuje Ernie Bot, alternatywę dla ChatGPT od OpenAI, którą Baidu zaprezentowało w marcu. Obecnie znajduje się on w fazie beta i boryka się z pewnymi ograniczeniami z powodu braku zewnętrznych zasobów, głównie spoza Chin. W rezultacie AI Mate ma trudności z poparciem swoich odpowiedzi wiarygodnymi źródłami i polega głównie na krajowych odniesieniach.

Na pytanie o firmy z USA, które opracowały modele chatbotów podobne do ChatGPT, AI Mate wymienił Google, Replikę, Character.ai i samą Baidu. Jednak te odniesienia pochodziły z postów na blogach i artykułów na stronach chińskiej firmy deweloperskiej i PCOnline, które nie są uznawane za wiarygodne źródła medialne.

W przeciwieństwie do tego, Bing od Microsoftu, oparty na OpenAI, podjął godną pochwały próbę dostarczenia dokładnych informacji. Na to samo pytanie Bing wymienił znane firmy, takie jak Meta Platforms (dawniej Facebook), Google, Microsoft i Snap, i uzasadnił swoją odpowiedź odwołując się do wielu źródeł, w tym amerykańskiego kanału biznesowego CNBC i oficjalnej strony internetowej Michaela Benneta, senatora z Kolorado.

Ograniczając AI Mate, technologię opartą na AI, która w dużej mierze polega na zasobach i danych, do ograniczonego zestawu, Baidu wydaje się podjąć celową decyzję. Jednak użytkownicy mogą przekazywać opinie poprzez formularz opinii udostępniony przez AI Mate, aby pomóc firmie poprawić swoje usługi.

Podczas testów tych nowo wprowadzonych funkcji South China Morning Post zauważył, że AI Mate niechętnie odpowiada na pytania dotyczące polityki. Na pytanie o ocenę chińskich przywódców państwowych chatbot unikał odpowiedzi, stwierdzając, że treść narusza jego zasady i nie udzieli odpowiedzi. Z kolei Bing Chat podjął podobne, ale bardziej dyplomatyczne podejście, stwierdzając, że jako model języka AI nie może wyrazić opinii w tej sprawie, jednocześnie oferując raporty z CNN i New York Times.

Pomimo tych drobnych problemów oraz nowych przepisów narzuconych przez Chińską Administrację Cyberprzestrzeni, która nakazuje chińskim firmom świadczącym usługi generujące AI przestrzeganie socjalistycznych wartości narodu i unikanie generowania treści sugerujących obalenie reżimu lub zakłócenie porządku gospodarczego lub społecznego, chińskie firmy technologiczne zachowują pewność co do swoich możliwości.

Liu Qingfeng, założyciel i przewodniczący giganta technologicznego iFlytek, wyraził optymizm, że ich model języka o dużej mocy obliczeniowej (LLM) o nazwie SparkDesk, jest na dobrej drodze, by do października wyprzedzić ChatGPT na chińskim rynku językowym.