• pon.. maj 29th, 2023

Amazon wykorzystuje sztuczną inteligencję do optymalizacji czasu dostawy i poprawy doświadczenia klienta

ByAgnieszka Przepiórska

maj 15, 2023
Amazon wykorzystuje sztuczną inteligencję do optymalizacji czasu dostawy i poprawy doświadczenia klienta

Stefano Perego, wiceprezes ds. spełniania potrzeb klientów i globalnych usług operacyjnych Amazona w Ameryce Północnej i Europie, niedawno podkreślił strategiczne nastawienie firmy na wykorzystanie sztucznej inteligencji (SI) w celu przyspieszenia dostaw i zminimalizowania odległości między ogromnym asortymentem produktów a klientami. W wywiadzie dla CNBC Perego podzielił się spostrzeżeniami dotyczącymi rewolucyjnego wpływu SI na operacje logistyczne Amazona.

Jednym z obszarów, w którym SI odgrywa znaczącą rolę, jest transport. Dzięki zaawansowanym algorytmom SI, Amazon jest w stanie efektywnie mapować i planować trasy, uwzględniając takie czynniki jak warunki pogodowe. Ta optymalizacja pomaga usprawnić procesy dostaw, zapewniając szybsze i bardziej niezawodne przesyłki.

Ponadto SI jest wykorzystywane do ulepszenia doświadczenia wyszukiwania produktów przez klientów na platformie. Dzięki wykorzystaniu algorytmów SI, Amazon pomaga klientom znaleźć najbardziej odpowiednie produkty spośród swojej szerokiej oferty, zapewniając płynne doświadczenie zakupowe.

Jednak główny nacisk inicjatyw związanych z SI w Amazonie skupia się obecnie na miejscu składowania asortymentu. Perego podkreślił kluczową rolę zarządzania zapasami w redukcji kosztów i poprawie jakości obsługi. Biorąc pod uwagę ogromny wybór dostępny dla klientów, określenie, gdzie umieścić każdy element zapasu, staje się bardzo złożonym problemem. Amazon wykorzystuje SI do inteligentnej analizy danych i przewidywania popytu, umożliwiając strategiczne rozmieszczenie zapasów w obiektach najbliżej klientów. Dzięki temu Amazon osiąga szybsze czasy dostawy i obsługuje dostawy w ciągu tego samego dnia lub następnego dnia, co ilustruje popularna subskrypcja Prime.

Takie podejście strategiczne jest zgodne z inicjatywą „regionalizacji” Amazona, która ma na celu wysyłanie produktów z pobliskich magazynów, a nie z odległych lokalizacji. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii SI, Amazon optymalizuje analizę danych i rozpoznawanie wzorców, aby dokładnie przewidywać popyt i wybierać najbardziej efektywne kanały dystrybucji.

W Stanach Zjednoczonych, wysiłki Amazona w zakresie regionalizacji przyniosły imponujące rezultaty, gdzie ponad 74% zamówień klientów jest realizowane z lokalnych centrów. Ta statystyka dowodzi skuteczności logistyki opartej na SI w znacznym skróceniu czasu dostawy i poprawie satysfakcji klientów.

Dodatkowo, Amazon aktywnie integruje robotykę w swoich centrum realizacji zamówień, aby pomagać w powtarzalnych zadaniach i ciężkim przenoszeniu. Perego ujawnił, że około 75% zamówień klientów Amazona jest obecnie przetwarzanych, przynajmniej częściowo, przez robotykę. Połączenie SI i robotyki tworzy środowisko współpracy, gdzie technologia uzupełnia ludzką ekspertyzę i zwiększa efektywność operacyjną.

Choć istnieją obawy dotyczące wpływu automatyzacji na zatrudnienie, Perego podkreślił, że automatyzacja, kiedy jest odpowiednio wykorzystywana, może transformować miejsca pracy, a nie je zastępować. Opisał tę synergiczną współpracę między ludźmi a technologią jako przesunięcie w kierunku ról opartych na wysokim osądzie dla pracowników, gdzie robotyka zajmuje się fizycznie wymagającymi i powtarzalnymi zadaniami. Amazon postrzega tę transformację jako możliwość podnoszenia kwalifikacji swojego zespołu i tworzenia środowiska, w którym ludzie i technologia oparta na SI współpracują harmonijnie, dążąc do optymalnych wyników.

W miarę jak Amazon nadal wykorzystuje SI w celu rozmieszczenia asortymentu, optymalizacji transportu i integracji robotyki, umacnia swoje zaangażowanie w rewolucjonizację branży e-commerce. Wykorzystując moc SI, Amazon dąży do poprawy prędkości dostaw, poprawy ogólnego doświadczenia klienta i pionierskiego eksplorowania nowych obszarów w logistyce i realizacji zamówień.