• czw.. wrz 28th, 2023

  Rewolucyjny przełom w dziedzinie sztucznej inteligencji – System Swift wygrywa w wyścigach dronów

  Rewolucyjny przełom w dziedzinie sztucznej inteligencji – System Swift wygrywa w wyścigach dronów

  Grupa badaczy z Uniwersytetu w Zurychu i firmy Intel osiągnęła przełomowy kamień milowy w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI). Opracowali samodzielny system o nazwie Swift, zdolny do pokonania mistrzów w sporcie fizycznym, a konkretnie wyścigach dronów.

  Historia komputerów zna wiele znaczących osiągnięć, kiedy to maszyny pokonały ludzi w trudnych grach. Przykłady to m.in. Deep Blue IBM, który pokonał Garrego Kasparova w szachach, oraz AlphaGo od Google, który pokonał Lee Sedola w grze Go. Jednak wygrywanie w sporcie fizycznym okazało się być większym wyzwaniem dla AI z powodu nieprzewidywalnego charakteru tych aktywności.

  Dotychczas autonomiczne drony potrzebowały podwójnie więcej czasu niż pilotowane przez ludzi, aby przebić się przez tor wyścigowy. Jednak Swift pokonał to ograniczenie, korzystając z danych czasu rzeczywistego zbieranych przez kamerę na pokładzie, tak jak robią to ludzcy zawodnicy. W wyścigu przeciwko trzem światowej klasy mistrzom wyścigów dronów z perspektywy pierwszej osoby (FPV), Swift wyprzedził swoich ludzkich rywali, osiągając najszybsze okrążenie z półsekundową przewagą nad najlepszym okrążeniem pilota człowieka.

  To osiągnięcie stanowi znaczący postęp w zdolnościach systemów AI w podejmowaniu decyzji w czasie rzeczywistym i fizycznej zwinności. Sukces Swift może mieć szerokie implikacje dla przyszłości autonomicznych systemów w sporcie fizycznym i innych dynamicznych środowiskach.

  Wyścigi dronów to coraz bardziej popularny sport, który wymaga umiejętności manewrowania z dużą prędkością, precyzyjnej kontroli i podejmowania decyzji w ułamkach sekund. Pokonując ten wymagający sport, Swift udowodnił, że systemy AI mogą doskonale sprawdzać się w czynnościach, które wymagają szybkich refleksów i adaptacyjności.

  Rozwój systemu Swift podkreśla trwający postęp i potencjał AI do przesuwania granic tego, czego maszyny są w stanie osiągnąć. W miarę jak AI będzie się rozwijać, możemy spodziewać się dalszych przełomów w różnych dziedzinach, w tym w sporcie, transportu i opiece zdrowotnej.