• wt.. gru 5th, 2023

  Mikhail Reva: Przemiana pozostałości wojny w symbole siły i oporu

  Mikhail Reva: Przemiana pozostałości wojny w symbole siły i oporu

  Mikhail Reva, słynny ukraiński rzeźbiarz, zdobył sławę dzięki swoim dowcipnym i olbrzymim tworom, które można znaleźć w parkach i placach w całym kraju. Jednak rosyjska inwazja na Ukrainę drastycznie zmieniła jego kierunek artystyczny.

  Warsztat Reva, niedaleko Morza Czarnego, teraz pełen jest resztek wojny – postrzępionych fragmentów rakiet, wgniecionych łusek pocisków i zwiniętego odłamu. Wykorzystuje te materiały do tworzenia wysokich rzeźb, które odzwierciedlają chaos i grozę wojny. Rzeźby te obejmują postać podobną do smoka zniszczoną kopułą rosyjskiego pojazdu wojskowego oraz olbrzymie skrzydła sowy wykonane z zdeformowanych aerozoli do moździerzy. Jedna z prac zatytułowana „Kwiat” przedstawia eksplozję, przypominając widzom o groteskowym pięknie, jakie może stworzyć wojna.

  Inspirację Revy do przekształcania pozostałości wojennych dostarczyło zniszczenie jego letniego domu przez rosyjski atak rakietowy. Zdruzgotany okrucieństwem wojny, znalazł pocieszenie w wyrażaniu swoich emocji poprzez sztukę. Sąsiad, który zbierał zużyte amunicje i wraki w pobliżu zniszczonego domu, przedstawił je Revie, a on zdał sobie sprawę, że znalazł nowy medium dla swoich rzeźb.

  Reva szacuje, że użył około 2 ton pozostałości z broni i wraków z pola bitwy, przekształcając te materiały w potężne dzieła sztuki. Jego proces twórczy polega na nakładaniu fragmentów i pozwoleniu im na samokształtowanie. Dla Revy wojna pozostaje obfitym źródłem inspiracji, stale dostarczającym materiałów do jego dzieł sztuki.

  Odesa, historyczne miasto znane jako „klejnot Morza Czarnego”, był w dużej mierze odparty od bezpośrednich trafień do niedawna. Rosyjskie ataki rakietowe zniszczyły znaczące zabytkowe budowle, w tym muzea, willi i najstarszą i największą katedrę w Odessie. Te ataki wzmocniły gniew i determinację mieszkańców miasta, którzy odmawiają ugięcia się przed najeźdźcami.

  W swojej sztuce Reva skierowuje gniew odczuwany przez ludzi z Odessy. Uważa sztukę za sposób na zamrożenie czasu i stworzenie upamiętnień tragedii. Jedna z jego najbardziej monumentalnych rzeźb symbolizuje Molocha, kananejskiego boga uśmierczanego ludzką ofiarą, przybierającą kształt niedźwiedzia, nieoficjalnego symbolu Rosji.

  Rzeźba Molocha Reva, obecnie wystawiona w Berlinie, jest centralnym punktem nadchodzącej wystawy o nazwie „Russkiy Mir” (Rosyjski Świat), nazwanej z zimnym oburzeniem. Reva uważa, że za cierpienie i zniszczenie spowodowane przez wojnę odpowiedzialny jest rosyjski prezydent, Władimir Putin.

  Poprzez swoją sztukę Mikhail Reva przekształca pozostałości wojny w potężne symbole wytrwałości, pamięci i oporu.