• pt.. wrz 22nd, 2023

  UAB Medicine staje się liderem w dziedzinie operacji robotów medycznych

  ByMarcin Kuźmiński

  wrz 19, 2023
  UAB Medicine staje się liderem w dziedzinie operacji robotów medycznych

  UAB Medicine, renomowana placówka medyczna, osiągnęła znaczący kamień milowy w dziedzinie operacji robotów medycznych. Do początku 2023 roku przeprowadzono ponad 20 000 tego rodzaju operacji, co daje UAB Medicine pozycję lidera w dziedzinie procedur o minimalnej inwazyjności. Najnowszym dodatkiem do ich portfolio jest robot ExcelsiusGPS® do operacji kręgosłupa, opracowany przez firmę Globus Medical.

  Operacje kręgosłupa o minimalnej inwazyjności wymagają niezwykłej precyzji, ponieważ cele mogą mieć zaledwie pół centymetra średnicy. Dr Jake Godzik, neurochirurg i adiunkt w Klinice Neurochirurgii UAB, wyjaśnia, że chociaż stosowanie technik robotycznych nie zmienia podstawowego podejścia, umożliwia doświadczonym zespołom jeszcze większą precyzję i spójność działań. Dodatkowo robot daje im możliwość przeprowadzania bardziej skomplikowanych operacji.

  Robot ExcelsiusGPS® do operacji kręgosłupa znalazł swoje nowe miejsce w UAB Medicine, dzięki czemu UAB Hospital jest jedyną placówką w Birmingham wyposażoną w tę nowoczesną technologię. Obecnie Klinika Neurochirurgii wykorzystuje robota do umieszczania instrumentów i leczenia zwyrodnień kręgosłupa. Oprócz poprawy precyzji, minimalnie inwazyjna natura robota również skraca czas rekonwalescencji pacjentów.

  Jedną z ważnych zalet robota ExcelsiusGPS® jest jego przydatność w przypadkach urazów. W sytuacjach, gdy pacjenci nie są wystarczająco stabilni do przeprowadzenia rozległych operacji, ale wymagają interwencji chirurgicznej, robot okazuje się cennym narzędziem.

  Dr Godzik uważa wprowadzenie tej technologii robotycznej za znaczący krok naprzód w dziedzinie operacji o minimalnej inwazyjności. Chociaż operacje robotyczne istnieją od pewnego czasu, dopiero teraz są one integrowane do neurochirurgii. Dr Godzik jest pełen nadziei, że w przyszłości robot będzie wykorzystywany we wszystkich dziedzinach medycyny i operacji w UAB Medicine, dalszo poprawiając opiekę nad pacjentami.

  Więcej informacji o kompleksowych usługach neurochirurgicznych UAB można znaleźć na ich stronie internetowej.