• pt.. wrz 22nd, 2023

  Siódma osoba zatrzymana na Tajwanie w związku z rzekomym pierścieniem szpiegowskim chińskiego rządu

  Siódma osoba zatrzymana na Tajwanie w związku z rzekomym pierścieniem szpiegowskim chińskiego rządu

  W ramach trwającego śledztwa w sprawie rzekomego pierścienia szpiegowskiego dostarczającego wrażliwe informacje wojskowe dla Pekinu, na Tajwanie zatrzymano siódmą osobę. Śledztwo rozpoczęło się w styczniu bieżącego roku, gdy tajwańskie władze aresztowały jednego emerytowanego i sześciu czynnych oficerów wojskowych, oskarżając ich o szpiegostwo na rzecz Chin.

  Emerytowany oficer, którego identyfikuje się jako Liu, rzekomo odszedł z tajwańskich Sił Powietrznych w 2013 roku i zaczął prowadzić interesy w Chinach. Podczas jednej z podróży do Chin Liu miał zostać zrekrutowany przez chiński rząd i przez około osiem lat prowadził działalność szpiegowską. Wykorzystywał swoje kontakty wojskowe, aby zwerbować sześciu czynnych oficerów z Tajwańskich Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej do prowadzenia szpiegostwa w zamian za pieniężne wynagrodzenie.

  W kwietniu wszyscy siedmiu oskarżeni zostali oficjalnie oskarżeni o szpiegostwo na rzecz Chin. Twierdzono, że każdy członek pierścienia szpiegowskiego otrzymywał od 200 000 do 700 000 nowych tajwańskich dolarów (około 6500-23 000 dolarów amerykańskich) za swoje zaangażowanie. Liu, jako główny agent, otrzymywał indywidualne premie w wysokości od 30 000 do 100 000 nowych tajwańskich dolarów (1000-3200 dolarów amerykańskich) za każdą przekazaną informację swoim chińskim kontaktom.

  Niedawno zatrzymano oficera terenowego o imieniu Cheng, podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Chin. Pozostał on aresztowany przez Tajwański Sąd Wyższy w oddziale w Kaohsiungu, tym samym sądem, który zajmował się sprawą szpiegostwa przeciwko siedmiu innym podejrzanym. Obecnie wszystkim ośmiu osobom odmówiono kaucji, a nie ustalono daty rozprawy.

  Ta sprawa podkreśla ciągłe zagrożenie szpiegostwem i ingerencją obcych mocarstw, przed jakim staje wiele krajów, w tym Tajwan. Jest to przypomnienie konieczności silnych środków kontrwywiadowczych w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego.