• wt.. gru 5th, 2023

  Edukacyjne roboty telepresence w Japonii mają poprawić frekwencję w szkołach

  Edukacyjne roboty telepresence w Japonii mają poprawić frekwencję w szkołach

  Szkoła w Kumamoto, na południowo-zachodnim wybrzeżu Japonii, wprowadza nowe podejście do walki z rosnącą absencją uczniów poprzez wykorzystanie robotów telepresence. Celem inicjatywy jest zachęcenie nieobecnych uczniów do zdalnego uczestnictwa w zajęciach lekcyjnych i ostatecznie motywowanie ich do powrotu do szkoły.
  Pilotowy program, który rozpocznie się w nadchodzących miesiącach, będzie polegał na wykorzystaniu dwóch robotów wyposażonych w mikrofony, głośniki, kamery i tablet do dwukierunkowej komunikacji. Uczniowie nieobecni będą sterować robotami o wysokości jednego metra z domu za pomocą komputera. Roboty będą miały możliwość poruszania się w środowisku szkolnym, choć mogą wymagać pomocy przy pokonywaniu przeszkód, takich jak schody.
  Rosnąca liczba przypadków absencji w Kumamoto, jak i w innych regionach Japonii, jest przypisywana wyzwaniom zdrowotnym, zarówno fizycznym, jak i psychicznym, wynikającym z pandemii. Aby rozwiązać ten problem, miasto wprowadziło wcześniej wirtualne lekcje online. Choć to rozwiązanie złagodziło nieco niepokój uczniów niechętnych uczęszczaniu na zajęcia stacjonarne, roboty telepresence mają na celu stworzenie lepszej interakcji między uczniami przebywającymi w domu a obecnymi w klasie. Zwiększone zaangażowanie ma stworzyć bardziej naturalne i budujące pewność siebie doświadczenie, co potencjalnie może przyczynić się do większej szansy na powrót uczniów do szkoły.
  Przedstawiciel rady oświatowej wyraził optymizm co do wpływu robotów, mówiąc: „Oprócz umożliwienia im obserwowania lekcji, roboty pozwalają uczniom na swobodne poruszanie się w przestrzeni i komunikowanie się z innymi według własnego uznania. Mamy nadzieję, że pomoże to zmniejszyć bariery psychiczne dla uczniów wagaru.” Program pilotażowy ma trwać do marca, dostarczając urzędnikom wystarczających danych do określenia jego skuteczności i przydatności dla szerokiej implementacji.
  Chociaż roboty telepresence istnieją od pewnego czasu, ich powszechne przyjęcie było ograniczone. Jednak duże firmy, takie jak Honda, nadal eksplorują i rozwijają tę technologię, wykazując trwałe zainteresowanie jej potencjalnymi zastosowaniami.