• czw.. wrz 28th, 2023

  Squishy Robotics: Roboty dostosowane do niebezpiecznych środowisk

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 20, 2023
  Squishy Robotics: Roboty dostosowane do niebezpiecznych środowisk

  Firma Squishy Robotics, mająca swoją siedzibę w West Berkeley, opracowała wysoko specjalizowane roboty, przeznaczone do pracy w niebezpiecznych miejscach, takich jak pożary, strefy wojenne i tereny skażone chemikaliami. Wyposażone w specjalne ładunki czujników, te roboty mogą gromadzić cenne dane w niebezpiecznych sytuacjach, umożliwiając służbom ratunkowym podjęcie informowanych decyzji i odpowiednich działań. Roboty te już udowodniły swoją wytrzymałość i odporność, przetrwując wybuchy, pożary i zrzuty z dużej wysokości.

  W przeciwieństwie do tradycyjnych robotów, które naśladują ludzką inteligencję, Squishy Robotics stawia sobie za cel tworzenie robotów, które wzmacniają ludzką inteligencję. Założycielka firmy, Alice Agogino, wyobraża sobie roboty jako narzędzia, które zwiększają zdolności człowieka, podobnie jak okulary poprawiają wzrok lub aparaty słuchowe poprawiają zdolność słyszenia. Odrzuca ona koncepcję robotów o antropomorficznej formie, skupiając się na projektowaniu wytrzymałych i odpornych na uderzenia struktur, zdolnych do przenoszenia ładunków czujników.

  Roboty opracowane przez Squishy Robotics opierają się na strukturach tensegrity, składających się z kabli i prętów. Inspirowani przez architekta Buckminster Fullera, który wprowadził pojęcie „tensegrity”, Agogino i jej zespół stworzyli roboty, które są mocne, ale jednocześnie lekkie i wydajne. Mogą być one zrzucone z dronów lub innych pojazdów powietrznych z wysokości do 1000 stóp.

  Zastosowania robotów Squishy Robotics są szerokie. Zostały one już wykorzystane przez różne jednostki straży pożarnej do szkoleń z zakresu zwalczania pożarów, przez projekty badawcze zajmujące się reagowaniem na klęski żywiołowe, a także jako narzędzia do reagowania na zagrożenia związane z substancjami niebezpiecznymi. Roboty mają również potencjał w przemyśle, umożliwiając stosowanie zastosowań IoT (Internetu Rzeczy). Ponadto, Squishy Robotics pracuje nad opracowaniem robotów do wczesnego wykrywania wycieków metanu oraz renderowania bezpiecznych min.

  Agogino zobowiązuje się do dalszego rozwoju swoich badań w Berkeley, gdzie znalazła sprzyjające środowisko dla interdyscyplinarnych badań i innowacji. Dzięki bogatemu ekosystemowi akceleratorów, inkubatorów i mentorów, Berkeley zapewnia doskonałe warunki do eksplorowania nowych pomysłów i przesuwania granic technologii robotycznych.