• pt.. wrz 22nd, 2023

  Mieszkańcy Yellowknife w Kanadzie w pośpiechu opuszczają miasto z powodu zagrożenia pobliskim pożarem lasu.

  ByAndrzej Parafianowicz

  wrz 20, 2023
  Mieszkańcy Yellowknife w Kanadzie w pośpiechu opuszczają miasto z powodu zagrożenia pobliskim pożarem lasu.

  Mieszkańcy miasta Yellowknife, położonego w północnej Kanadzie, stoją w wyścigu z czasem, gdy pobliski pożar lasu zagraża okolicy. Z loomingującym terminem ewakuacji, który wyznaczono na piątek o godzinie 12:00, ludzie stoją w długich kolejkach na lotnisku i maja problem z dostaniem na lot, co prowadzi do odmawiania wejścia setkom pasażerów.

  Główna autostrada również ma długie kolejki, a urzędnicy obawiają się, że droga może być odcięta w miarę zbliżania się ognia. Pożar, jeden z 240 pożarów na terytoriach Northwest Territories, znajdował się około 15 km od Yellowknife w czwartek, co oznaczało, że przedmieścia miasta znajdą się w strefie ryzyka do soboty.

  Rozkaz ewakuacji został wydany w środę, ponieważ władze obawiają się, że główna droga dojazdowa wychodząca z miasta może być zablokowana, zanim pożar dotrze do Yellowknife. Strefy przyjęć zostały utworzone w Calgary, w prowincji Alberta, aby pomieścić ewakuowanych przybywających drogą lotniczą lub drogową.

  Blisko 7 000 osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w innych częściach terytorium, a na zachodzie Kanady również szaleją inne pożary, co czyni ten sezon pożarowy najgorszym w historii kraju.

  W Yellowknife utworzyła się ogromna kolejka na zewnątrz lokalnego liceum, gdzie ludzie czekali, aby zarejestrować się na loty ewakuacyjne. Policja i wojsko rozdawały przekąski, wodę i krzesła tym, którzy stali w kolejce. Ze względu na ograniczoną pojemność, tylko ograniczona liczba osób mogła zostać przewieziona samolotem z miasta.

  Air Canada i WestJet spotkały się z zarzutami o zawyżanie cen i opłat za zmiany w lotach z Yellowknife. Obie linie lotnicze oświadczyły, że dopasowały ceny i polityki pomocy w odpowiedzi na zaistniałą sytuację.

  Premier Justin Trudeau był w kontakcie z burmistrzem Yellowknife i zadeklarował wsparcie rządu zarówno w trakcie, jak i po procesie ewakuacji.

  Z blisko 1 100 aktywnymi pożarami na terenie całego kraju, eksperci wskazują na to, że nasilenie sezonu pożarowego wynika z cieplejszej i bardziej suchej wiosennej pogody, którą jeszcze pogorsza zmiana klimatu.