• sob.. wrz 30th, 2023

  Łotewska Straż Graniczna prosi o pomoc wojsko i policję w ochronie granicy z Białorusią

  Łotewska Straż Graniczna prosi o pomoc wojsko i policję w ochronie granicy z Białorusią

  Łotewska Straż Graniczna poprosiła o pomoc wojsko oraz policję w ochronie granicy z Białorusią, po tym jak w ciągu doby 96 razy próbowano ją nielegalnie przekroczyć. Część funkcjonariuszy Straży Granicznej zakończyło swoje urlopy wcześniej, aby wrócić do patrolowania granicy.

  Łotwa informuje o możliwym wzroście zagrożenia związanego z działaniem hybrydowym ze strony Białorusi. Jednym z zagrożeń jest coraz większe zaangażowanie białoruskich władz w organizację przepływu nielegalnych imigrantów.

  W zeszłym tygodniu na granicy padły strzały. 10 sierpnia w pobliżu granicy łotewsko-białoruskiej padły strzały ostrzegawcze. Tamtejsza straż graniczna była zmuszona użyć broni, aby zatrzymać osoby, które nielegalnie próbowały dostać się na terytorium Łotwy.

  Lokalni pogranicznicy informowali, że podczas patrolu prowadzonego w gminie Škaune na południowym-wschodzie kraju funkcjonariusze zauważyli ślady nielegalnego przekroczenia granicy. Do poszukiwań zaangażowany został pies służbowy. Na migrantów natrafiono w okolicy miejscowości o nazwie Troniszki. W celu zatrzymania mężczyzn, pogranicznicy musieli oddać w powietrze strzały ostrzegawcze. Okazało się, że przez granice łotewsko-białoruską przedostało się czterech obywateli Indii oraz czterech Irańczyków. Wszyscy zostali zawróceni z powrotem na Białoruś.

  Obecnie na pograniczu łotewsko-białoruskim trwa półroczny „wzmocniony reżim ochrony granicy”. Rząd w Rydze decyzję tę podjął w związku z dużą liczbą prób nielegalnego przedostania się na terytorium Łotwy. W ochronie granicy służbom granicznym pomogą żołnierze oraz policja. Od początku roku tamtejsza straż graniczna udaremniła ponad pięć tysięcy prób wtargnięcia na łotewskie terytorium.