• czw.. wrz 21st, 2023

  Siły Zbrojne Ukrainy wkroczyły na rosyjską linię obrony w Zaporoskiej obwodzie

  ByAndrzej Parafianowicz

  wrz 20, 2023
  Siły Zbrojne Ukrainy wkroczyły na rosyjską linię obrony w Zaporoskiej obwodzie

  W najnowszej aktualizacji wywiadowczej Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii podano, że Siły Zbrojne Ukrainy wkroczyły na rosyjską wielopoziomową linię obrony zlokalizowaną na wschód od Robotyne (obwód zaporoski) i że ukraińska piechota kontynuuje stopniowe „postępy taktyczne”.

  „Jest wysoce prawdopodobne, że Rosja przerzuciła siły z innych obszarów linii frontu, aby zastąpić zdegradowane jednostki wokół Robotyne. Przemieszczenia te prawdopodobnie ograniczają zdolność Rosji do prowadzenia własnych operacji ofensywnych w innych obszarach frontu” – uważa brytyjski wywiad.

  Kontrofensywa na Zaporożu. Władze okupacyjne potwierdzają sukces Ukraińców

  W środę szef władz okupacyjnych Jewgienij Bałicki oficjalnie potwierdził, że wojsko rosyjskie utraciło kontrolę nad Robotyne i wycofało się na wzgórza. Jak dodał, w wyniku działań wojennych Robotyne „przestało istnieć”. Według niego jest to „osada, która pozostała jedynie na mapie”.

  Analitycy uważają, że po zdobyciu Robotyne Siły Zbrojne Ukrainy przygotowują się do ataku na drugą linię obrony armii rosyjskiej w Zaporożu.

  W sumie istnieją trzy linie obronne, a celem Ukraińców jest dotarcie do Morza Azowskiego i przecięcie „mostu lądowego” między Rosją a Krymem, który pełni ważną funkcję dla zaopatrzenia armii rosyjskiej na terytoriach okupowanej Ukrainy.

  Kontrofensywa Ukrainy. „Krytycy powinni się zamknąć”

  Ukraińcy, może nie tak bardzo, jak się spodziewaliśmy, ale stopniowo zdobywają przewagę, około 100 metrów dziennie – stwierdził w tym tygodniu Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

  Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział pod koniec sierpnia, że krytycy powolnego tempa kontrofensywy przeciwko Rosji „plują w twarz ukraińskim żołnierzom” i powinni się „zamknąć”.