• niedz.. paź 1st, 2023

  Nieznaczne zmiany na froncie walk w Ukrainie

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 20, 2023
  Nieznaczne zmiany na froncie walk w Ukrainie

  W dniach 5-8 września nie doszło do znaczących zmian na froncie walk w Ukrainie. Główne bitwy toczą się w okolicach wsi Nowoprokopiwka i Werbowe w obwodzie zaporoskim. Ukraińskie oddziały szturmowe powoli przesuwają się do przodu, zdobywając kolejne punkty oporu Rosjan.

  Obserwuje się starcia między tymi miejscowościami, które są kluczowymi pozycjami w systemie obrony agresora. Ukraińcy, obawiając się oskrzydlenia swoich oddziałów, prowadzą ataki wzdłuż linii obrony wroga w kierunkach zachodnim i wschodnim. Muszą zdobyć Nowoprokopiwkę, aby ubezpieczyć swoje prawe skrzydło i sprawnie posuwać się na południe.

  Na wschodnim odcinku frontu zaporoskiego, w pobliżu rzeki Mokre Jały, trwa pauza operacyjna. Według niepotwierdzonych informacji, miało dojść do aktywizacji Ukraińców w okolicach wsi Nowodonećke-Nowomajorśke-Szewczenko.

  Trwają ciężkie walki w rejonie Bachmutu, szczególnie na południe od miasta, wzdłuż linii kolejowej. Ostatnio oddziały ukraińskie zajęły część ruin Andrijiwki i Kliszczijiwki. Walki toczą się także w okolicach Kupiańska i na zachodnim brzegu rzeki Żerebeć, gdzie Rosjanie próbują przełamać obronę przeciwnika, ale bez skutku.

  W dniach 5 i 6 września doszło do rakietowych ataków ze strony agresora na porty dunajskie i miasto Zaporoże. Ukraińska obrona przeciwlotnicza zdołała zneutralizować większość dronów i rakiet, jednak infrastruktura portowa i magazyny zostały uszkodzone. W ataku na Konstantynówkę zginęło 16 osób, a 33 zostały ranne.

  Minister obrony Ukrainy, Rustem Umierow, poinformował o wydatkach budżetowych na sektor bezpieczeństwa i obrony. Na pełne pokrycie potrzeb wojennych brakuje około 1,5 bln hrywien. Jest zaangażowanych ponad milion osób w sektorze bezpieczeństwa i obronności, a na wynagrodzenia potrzeba dodatkowych 250 mld hrywien.

  Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, zapowiedział przeprowadzenie audytu wewnętrznego w celu zwalczania korupcji w sektorze bezpieczeństwa i obrony. Planowany jest również rozwój przemysłu obronnego i przygotowanie infrastruktury do obsługi myśliwców F-16.

  Reprezentant Ukrainy w Radzie Najwyższej zapewnił, że nie będzie masowej ekstradycji uchylających się od służby wojskowej. Do sądu skierowano akty oskarżenia przeciwko rosyjskim wojskowym i przedstawicielom „władz okupacyjnych”, podejrzanym o stosowanie przemocy wobec ukraińskich żołnierzy.

  Rosyjskie formacje Legion „Wolność Rosji” i Rosyjski Korpus Ochotniczy nadal prowadzą działania bojowe na rosyjskich rejonach przygranicznych. Ukraina otrzymała pojmanych jeńców od tych formacji.

  Według Prokuratora Generalnego Ukrainy, około 90% ukraińskich jeńców wojennych padło ofiarą tortur, gwałtów i innych form złego traktowania. Akty oskarżenia przeciwko rosyjskim żołnierzom i przedstawicielom „władz okupacyjnych” zostały skierowane do sądu.

  W Rosji zaproponowano zmianę „Regulaminu rejestracji wojskowej”. Chce się wprowadzić „specjalną rejestrację wojskową” dla poborowych i osób zdolnych do służby wojskowej przebywających w koloniach karnych i więzieniach.

  Wię