• czw.. wrz 28th, 2023

  Izraelska kobieta zabita w ataku palestyńskiego strzelca w pobliżu Hebronu

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 19, 2023
  Izraelska kobieta zabita w ataku palestyńskiego strzelca w pobliżu Hebronu

  Izraelska kobieta została zabita w podejrzanym ataku palestyńskiego strzelca w pobliżu miasta Hebron na okupowanej Zachodniej Granicy – poinformowało izraelskie wojsko. Incydent spowodował również poważne rany u izraelskiego mężczyzny, a 6-letnie dziecko w samochodzie cudem uniknęło obrażeń – podały służby ambulansowe Izraela.

  Władze izraelskie ogłosiły, że postawiono blokady drogowe i prowadzona jest obecnie akcja poszukiwawcza w celu schwytania podejrzanych, którzy strzelali z przejeżdżającego pojazdu. Atak został potępiony przez społeczność międzynarodową, wiele krajów złożyło kondolencje i wezwało do zakończenia przemocy.

  Hamas, rządząca blokowanym Strefą Gazy grupa islamistyczna, pochwaliła atak jako odpowiedź na trwające izraelskie ataki na Palestyńczyków. Wzrost przemocy na Zachodnim Brzegu w ciągu ostatnich 15 miesięcy charakteryzował się rajdami wojskowymi, atakami osadników i atakami Palestyńczyków na ulicy.

  Kolaps pokojowych rozmów pośredniczonych przez USA w 2014 roku spowodował wątpliwości co do możliwości utworzenia państwa palestyńskiego na Zachodnim Brzegu, Strefie Gazy i Wschodnim Jerozolimiu. Obszary te zostały zdobyte przez Izrael w wojnie na Bliskim Wschodzie w 1967 roku, a izraelskie osiedla na Zachodnim Brzegu, gdzie Palestyńczycy mają ograniczoną samorządność, są uważane za nielegalne przez większość państw, choć Izrael zaprzecza temu poglądowi.

  Sytuacja na Zachodnim Brzegu pozostaje napięta, a obie strony mają wiele obaw związanych z bezpieczeństwem. Trwają wysiłki mające na celu ożywienie rozmów pokojowych lub znalezienie rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego, ale postępy są nieuchwytne.