• śr.. paź 4th, 2023

  Historia o misji „Chandrayaan-3”: Indie planują lądowanie na biegunie południowym Księżyca

  Historia o misji „Chandrayaan-3”: Indie planują lądowanie na biegunie południowym Księżyca

  Indie stoją na progu zrobienia historii, podejmując próbę lądowania statku kosmicznego w pobliżu bieguna południowego Księżyca. Ta nieznana dotąd przestrzeń budzi duże zainteresowanie naukowców ze względu na potencjalne złoża zamrożonej wody i cennych pierwiastków, które tam można znaleźć. Misja indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych ISRO, Chandrayaan-3, które w sanskrycie oznacza „statek księżycowy”, ma na celu wykonanie delikatnego lądowania na powierzchni Księżyca po nieudanej próbie cztery lata temu. Misja ma zbadać właściwości gruntu księżycowego i skał, w tym ich skład chemiczny i pierwiastkowy.

  Indie niespodziewanie znalazły się w wyścigu z Rosją, ponieważ oba kraje wybrały tę samą region księżycowy do lądowania. Jednak rosyjski statek kosmiczny Luna-25 rozbił się o Księżyc po wpadnięciu w niekontrolowaną orbitę. Rosyjski niepowodzenie przypisano brakowi wiedzy z powodu długiej przerwy w badaniach księżycowych po ostatniej radzieckiej misji na Księżyc w 1976 roku.

  Antycypowane lądowanie indyjskiej misji na Księdzezycu przykuło uwagę narodu, a ludzie z zapałem oglądają je w telewizjach w biurach, sklepach, restauracjach i domach. Tysiące osób ofiarowało nawet modlitwy o sukces tej misji. Lądowanie Chandrayaan-3 jest postrzegane jako znaczący kamień milowy dla indyjskiej nauki, inżynierii, technologii i przemysłu, które pobudzają ciekawość i inspirują młodzież do eksploracji.

  Poprzednia indyjska próba lądowania księżycowego w 2019 roku zakończyła się niepowodzeniem z powodu usterki oprogramowania. Jednak ISRO udało się doskonalić sztukę docierania na Księżyc i koncentruje się teraz na pokonaniu wyzwań fazy lądowania.

  W miarę jak kraje i prywatne firmy ścigają się w celu skutecznego lądowania statków kosmicznych na powierzchni Księżyca, Indie widzą tę misję jako okazję do zaprezentowania swoich osiągnięć w dziedzinie bezpieczeństwa i technologii na arenie światowej. Indie, będące piątą pod względem wielkości gospodarką na świecie, rządzą Premiera Narendra Modiego z zapałem podkreślają osiągnięcia kraju.