• czw.. wrz 28th, 2023

  Nieudane próby dostępu działaczy na rzecz praw człowieka do zatrzymanych wysokich urzędników w Nigrze

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 20, 2023
  Nieudane próby dostępu działaczy na rzecz praw człowieka do zatrzymanych wysokich urzędników w Nigrze

  Aktywiści na rzecz praw człowieka w Nigrze nie mogą uzyskać dostępu do najwyższych urzędników politycznych, którzy zostali zatrzymani po obaleniu demokratycznie wybranego prezydenta przez buntowniczych żołnierzy prawie trzy tygodnie temu. Według miejscowej grupy zajmującej się prawami człowieka, stowarzyszenia Network of Organizations for Transparency and Analysis of Budgets, wojskowi, którzy przeprowadzili zamach stanu przeciwko prezydentowi Mohamedowi Bazoumowi, aresztowali również kilku byłych ministrów rządu i innych liderów politycznych.

  Prośby o zobaczenie zatrzymanych urzędników i sprawdzenie, jak się mają, pozostały bez odpowiedzi. Junta, która przejęła władzę, trzyma prezydenta Bazouma, jego żonę i syna w domowym areszcie od 26 lipca. Junta twierdzi, że planuje oskarżyć Bazouma o „zdradę stanu” i podważanie bezpieczeństwa państwa, co są zbrodniami zagrożonymi karą śmiercią w Nigrze.

  Zamach stanu w Nigrze spotkał się z międzynarodowym potępieniem z powodu obaw o regres demokratyczny i wpływ na walkę z ekstremizmem w regionie. Niger uważany był za kluczowego partnera demokratycznego dla państw zachodnich w regionie Sahelu w walce z rosnącą powstałą dżihadystyczną powstałą w związku z Al-Kaidą i Państwem Islamskim.

  Odmowa junty udzielenia zgody na wejście do kraju mediacyjnej misji ECOWAS (Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej) spowodowała groźbę użycia siły zbrojnej ze strony ECOWAS. Organizacja ta aktywowała również siły gotowe do przywrócenia porządku w Nigrze. Tymczasem junta wysyła sprzeczne sygnały dotyczące chęci prowadzenia negocjacji w celu pokojowego rozwiązania kryzysu.

  Rada Bezpieczeństwa i Pokoju Unii Afrykańskiej obradowała w poniedziałek, aby omówić sytuację w Nigrze, jednak nie ogłosiła żadnych decyzji. Rada ta potencjalnie może unieważnić działania ECOWAS, jeśli uzna, że interwencja wojskowa zagrażałaby pokoju i bezpieczeństwu kontynentalnemu.

  Lider junty w sąsiednim Mali, pułkownik Assimi Goita, przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, aby omówić sytuację w Nigrze i podkreślić znaczenie znalezienia pokojowego rozwiązania. Zaangażowanie Rosji w region budzi obawy, ponieważ już wysłali oni najemników z prywatnej grupy Wagnera do Mali, gdzie oskarżani są o łamanie praw człowieka.

  Stany Zjednoczone, które są kluczowym sojusznikiem w walce z ekstremizmem na Sahelu, nie mają ambasadora w Nigrze od prawie dwóch lat. Jednak nowa ambasador USA, Kathleen FitzGibbon, jest oczekiwana w kraju wkrótce.