• czw.. wrz 28th, 2023

  Doosan Robotics ogłasza debiut publiczny

  ByMarcin Kuźmiński

  wrz 20, 2023
  Doosan Robotics ogłasza debiut publiczny

  Doosan Robotics, wiodąca firma zajmująca się robotyką, ogłosiła nadchodzący debiut publiczny, skierowany do inwestorów instytucjonalnych. Akcje będą wyceniane od 21 000 KRW do 26 000 KRW za jedną akcję, co może skutkować kapitalizacją rynkową wynoszącą około 1,69 biliona KRW (1,3 miliarda dolarów), jeśli cena zostanie ustalona na wyższym poziomie. Inwestorzy indywidualni będą mieli również możliwość uczestnictwa w ofercie w późniejszym terminie.

  Ogłoszenie debiutu notowania już miało pozytywny wpływ na spółkę macierzystą, Doosan Corp, zwiększając cenę akcji o 11% w okresie osiem dni handlowych przed wtorkiem. Ten wzrost odzwierciedla oczekiwania rynku, że pomyślne notowanie Doosan Robotics zwiększy wycenę Doosan Corp.

  Po ofercie publicznej udział Doosan Corp w Doosan Robotics zostanie zmniejszony z 91% do około 68%. Ten krok ma na celu przyciągnięcie nowych inwestorów i zwiększenie płynności akcji Doosan Robotics.

  Mimo że Doosan Robotics odnotowała przychód w wysokości 45 miliardów KRW i stratę operacyjną wynoszącą 13,2 miliarda KRW w zeszłym roku, CEO William Ryu pozostaje optymistycznie nastawiony co do przyszłości firmy. Spodziewa się, że firma osiągnie punkt rentowności do 2024 roku.

  Środki pozyskane z debiutu publicznego zostaną przeznaczone na rozbudowę zakładów produkcyjnych i dywersyfikację portfolio produktów. Ta strategiczna inwestycja podkreśla zaangażowanie Doosan Robotics w rozwój i innowację w branży robotycznej.