• czw.. wrz 28th, 2023

  Donald Trump pomija istotne fragmenty książki Mike’a Pence’a, aby poprzeć swoje wysiłki mające na celu obalenie wyników wyborów w 2020 roku.

  ByAndrzej Parafianowicz

  wrz 20, 2023
  Donald Trump pomija istotne fragmenty książki Mike’a Pence’a, aby poprzeć swoje wysiłki mające na celu obalenie wyników wyborów w 2020 roku.

  Nadal adwokaci i sojusznicy Trumpa wysuwają wątpliwe prawnie argumenty na poparcie alternatywnego spisku elektorów, który ma na celu zastąpić elektorów Joe Bidena fałszywą listą zatwierdzoną przez Kongres. Ci prawnicy, którzy wprowadzili tę teorię z prawicowej akademii do kampanii Trumpa, są teraz współoskarżonymi w stanie Georgia. Najwyższy Sąd Stanów Zjednoczonych już obalił tę teorię.

  W swoim wpisie na platformie Truth Social, Trump zacytował zdanie z autobiografii Pence’a, które wydaje się popierać jego twierdzenia dotyczące legalności fałszywego spisku elektorów. Sugestia Trumpa, że to zdanie dowodzi, iż „Kongres zawsze otrzymuje różne listy elektorów co cztery lata”, jest jednak nieprawdziwa, gdyż faktyczne słowa Pence’a rysują inny obraz.

  W wyniku wyborów prezydenckich wynik opiera się na listach elektorów, którzy głosują zgodnie z wynikami głosowania w ich stanach. Fragment Trumpa pomija wygodnie akapity dotyczące spotkania Pence’a z parlamentarzystą Senatu przed przewodniczeniem wspólnemu posiedzeniu Kongresu w celu zatwierdzenia głosów elektorów. Trump namawiał Pence’a do zaakceptowania planu umożliwiającego fałszywe listy, ignorując miliony oddanych głosów Amerykanów.

  Podczas spotkania Pence zapytał parlamentarzystę Senatu o obecność alternatywnych elektorów, ale potwierdzono, że nie ma żadnych. Pence zaproponował uwzględnienie tej informacji w protokole, biorąc pod uwagę kontrowersje wokół wyborów. Jednak ta klaryfikacja nie uspokoiła sytuacji wokół tych obrad.

  Celem wysyłania fałszywych elektorów do Kongresu było stworzenie chaosu i opóźnienie zatwierdzenia zwycięstwa Bidena. Dałoby to Trumpowi i jego sojusznikom czas na zaskarżenie wyników wyborów w legislaturach stanowych. Dochodzenie wybranej przez Izbę Komisji dotyczącej wydarzeń z 6 stycznia, wraz z prokuratorami federalnymi, ustaliło, że celem było to, aby w Kongresie dyskutować o nieprawidłowościach wyborczych i ewentualnie odwrócić wynik na korzyść Trumpa.

  Ogólnie rzecz biorąc, przedstawienie przez Trumpa fałszywego obrazu książki Pence’a ma na celu poparcie jego nieuzasadnionych twierdzeń dotyczących legalności spisku elektorów. Jednak rzeczywistość polega na tym, że działania Pence’a i dodatkowy język dodany do protokołu kongresowego miały na celu obalenie istnienia alternatywnych elektorów i utrzymanie integralności procesu wyborczego.