• pt.. wrz 22nd, 2023

  Blokada Nominacji Wojskowych w USA Odciska Piętno na Służbie Wojskowej

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 20, 2023
  Blokada Nominacji Wojskowych w USA Odciska Piętno na Służbie Wojskowej

  Od lutego bieżącego roku, republikański senator z Alabamy, Tommy Tuberville, używa swojej władzy do opóźniania nominacji i awansów wojskowych, aby nacisnąć administrację Bidena i skłonić ją do zmiany kontrowersyjnej polityki. Ta polityka umożliwia członkom służb wojskowych skorzystanie z przepustki w celu dokonania aborcji i zapewnia zwrot kosztów podróży. W rezultacie setki żołnierzy pozostają w niepewności co do swojej kariery i przyszłości.

  Ten manewr polityczny doprowadził do historycznej sytuacji w Departamencie Obrony, ponieważ trzy rodzaje sił zbrojnych obecnie nie mają przywódców. Dodatkowo wiele nominacji na wysokie stanowiska wojskowe jest blokowanych w Senacie. Zwykle te nominacje byłyby przekazywane w postaci zbiorczych wniosków do rozpatrzenia i zatwierdzenia. Jednak ten proces wymaga jednomyślnego porozumienia, co oznacza, że pojedynczy legislator może go zablokować.

  Sekretarz Obrony Lloyd Austin skrytykował powstrzymywanie nominacji przez Tubervilla jako bezprecedensowe i szkodliwe dla bezpieczeństwa narodowego. Powiedział, że jest to nieuzasadnione i niebezpieczne, podważające gotowość wojskową i zakłócające życie amerykańskich rodzin wojskowych.

  Blokada awansów nastąpiła po ogłoszeniu przez administrację Bidena nowej polityki zdrowia reprodukcyjnego, która umożliwia członkom służb wojskowych podróżowanie w celu dokonania aborcji, uwzględniając ograniczenia w niektórych stanach. Tuberville i jego zwolennicy twierdzą, że polityka ta jest niezgodna z prawem, a Kongres powinien mieć możliwość głosowania w tej sprawie.

  Ta batalia polityczna ma rzeczywiste konsekwencje dla rodzin wojskowych. Pat odnośnie awansów powoduje napięcia w rodzinach i utrudnia działania. Starsi liderzy są proszeni o opóźnianie emerytury do czasu potwierdzenia ich następców, podczas gdy młodszy personel ma problemy z awansem w karierze. Niektórzy żołnierze nie otrzymują jeszcze rozkazów dotyczących nowej jednostki, co utrudnia małżonkom utrzymanie pracy i zapisanie dzieci do szkoły. Ta sytuacja stwarza znaczne obciążenia finansowe dla rodzin, ponieważ mogą musieć samodzielnie płacić za przeprowadzkę.

  Zwolennicy blokady argumentują, że stanowiska wojskowe mogą być tymczasowo obsadzone przez pełniących obowiązki. Jednak te pełniące obowiązki przywódcy mogą mieć dodatkowe obowiązki bez otrzymywania zwiększonej wypłaty ani rangi. Zastój ten nie wydaje się mieć wyraźnego końca, a przywódcy Senatu mogliby potencjalnie ominąć opóźnienia, ustalając oddzielne głosowania w sprawie awansów. Jednak ze względu na czasochłonność tego procesu jest mało prawdopodobne, aby doszło do tego.

  Stan na 7 sierpnia 2023 roku, ponad 300 nominacji na stopnie generalskie i flagowe jest blokowane przez Senat. Jeśli blokady będą trwały, do końca roku aż 650 z 850 nominacji zostanie dotkniętych. Ta batalia polityczna podkreśla wpływ, jaki spory polityczne mogą mieć na kariery i życie członków służby wojskowej oraz ich rodzin.