• pt.. wrz 22nd, 2023

  Wycofanie wojsk USA z Afganistanu – tragedia humanitarna

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 20, 2023
  Wycofanie wojsk USA z Afganistanu – tragedia humanitarna

  Wycofanie wojsk amerykańskich z Afganistanu latem 2021 roku nadal ma tragiczne konsekwencje dla tego kraju, prowadząc do jednego z najgorszych kryzysów humanitarnych na świecie. Szybkie przejęcie władzy w Kabulu przez Talibów pozostawiło Afganistan w stanie chaosu i niepewności. Administracja Bidena spotkała się z silną krytyką za chaotyczne wyjście, które zszargane zostało wiarygodnością USA w regionie i poza nim.

  Aktualnie Afganistan zmaga się z poważnym deficytem żywności, złymi warunkami bezpieczeństwa i gospodarczymi oraz represyjnymi politykami reżimu talibskiego, zwłaszcza wobec kobiet i dziewcząt. Wycofanie międzynarodowej pomocy, w tym z USA, dalej pogorszyło sytuację. Jednak żadna z potęg, w tym sąsiednia Chiny, nie wykazała ochoty, aby zastąpić USA i wypełnić pustkę, którą pozostawili.

  Szczególnie Chiny publicznie wyraziły zadowolenie z niepowodzenia USA w Afganistanie, uważając to za dowód na upadek amerykańskiej potęgi i wpływów. Rzecznik chińskiego MSZ podkreślił „głębokie lekcje”, które USA powinny wyciągnąć z nieudanego wycofania. Jednak USA odrzuca takie charakterystyki i oskarża Chiny o próbę osłabienia swoich wpływów w Afganistanie.

  Podczas gdy Departament Stanu USA przyznał, że ewakuacja została źle przeprowadzona, administracja Bidena utrzymuje, że wyciągnęła cenne lekcje z wyjścia z Afganistanu. Jednak eksperci uważają, że jest jeszcze za wcześnie, aby twierdzić, że te lekcje zostały w pełni zrozumiane i wcielone w życie. Wiarygodność USA otrzymała poważny cios w regionie, a wątpliwości dotyczą trwałego wpływu chaotycznego wycofania na światową pozycję Ameryki.

  Mimo początkowych prób Talibów, aby zyskać wsparcie Chin i Rosji, reżim jest ostrożny w utrzymaniu równowagi między swoimi więziami z Chinami a USA. USA pozostają największym dawcą pomocy dla Afganistanu i mają znaczącą obecność na terenie. Talibowie, pokazując dyplomatyczną elastyczność, starają się nawiązać większe kontakty z USA po zrozumieniu potrzeby międzynarodowego uznania.

  Należy pamiętać, że wpływ USA nadal ma znaczenie, nawet po zakończeniu obecności wojskowej w Afganistanie. Kraj nadal odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu pomocy i wsparcia, co czyni go niezbędnym partnerem dla reżimu talibskiego.