• niedz.. paź 1st, 2023

  ABB Robotics planuje budowę nowego kampusu w Szwecji

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 20, 2023
  ABB Robotics planuje budowę nowego kampusu w Szwecji

  ABB Robotics, lider w dziedzinie technologii robotyki i automatyki, ujawnił plany budowy nowego kampusu w Szwecji. Powierzchnia kampusu wyniesie 65 000 metrów kwadratowych i będzie nowoczesnym miejscem pracy dla zespołu ABB Robotics, składającego się z 1300 pracowników w regionie. Nowoczesny obiekt będzie składał się z nowej fabryki, biur, centrum badawczo-rozwojowego, centrum doświadczalnego i centrum szkoleniowego dla klientów i gości.

  Jednym z wyróżniających się elementów nowej fabryki będzie wykorzystanie autonomicznych robotów mobilnych (AMR), które odegrają kluczową rolę w transporcie materiałów i produktów wewnątrz obiektu. Inwestycja ta ma na celu zwiększenie efektywności i usprawnienie działania poprzez płynne połączenie magazynu, stanowisk montażowych i działów montażowych.

  Budowa kampusu ma rozpocząć się w 2024 roku i zastąpić istniejące dziewięć oddzielnych budynków, które rosły organicznie od 1974 roku. Poprzez skonsolidowanie działalności związanej z robotyką w jednej zintegrowanej przestrzeni, ABB Robotics ma na celu tworzenie synergii międzydziałowych i optymalizację możliwości produkcyjnych.

  Nowy kampus będzie pełnił funkcję europejskiego centrum ABB Robotics, oferując klientom roboty współpracujące i przemysłowe z funkcją sztucznej inteligencji, a także rozwiązania cyfrowe wspierające elastyczną automatyzację. Ten krok wpisuje się w strategię „lokalnie dla lokalnych” produkcji firmy, umożliwiając produkcję wyrobów bliżej klienta. Obecnie około 95% sprzedawanych przez ABB robotów jest wytwarzanych lokalnie w regionie.

  Inwestycja w nowy kampus wynika z popytu klientów i prognozowanego wzrostu rynku. Poprzez zwiększenie zdolności produkcyjnych o 50%, ABB Robotics ma na celu sprostanie rosnącym wymaganiom europejskiego rynku, który według prognoz ma rosnąć w tempie rocznym (CAGR) 7% do 2027 roku.

  Po zakończeniu inwestycji, ABB Robotics zainwestuje 450 milionów dolarów w swoje trzy fabryki robotykowe od 2018 roku. Dotyczy to istniejącej megafabryki w Szanghaju, obsługującej klientów w Azji, oraz zakładu w Auburn Hills w Stanach Zjednoczonych, obsługującego rynek amerykański.

  Nowy kampus nie tylko wzmocni pozycję ABB na światowym rynku robotyki i automatyzacji, ale także umożliwi bliską współpracę z klientami i partnerami. Zapewni bezpieczne i funkcjonalne środowisko do rozwoju rozwiązań robotyki i automatyzacji, a także będzie platformą do testowania i eksperymentów z najnowszymi innowacjami w dziedzinie automatyzacji.

  Całkowita inwestycja ABB Robotics w nowy kampus odzwierciedla jej zaangażowanie w zaspokajanie ewoluujących potrzeb klientów, wspieranie lokalnej produkcji oraz napędzanie postępów w dziedzinie robotyki i automatyzacji.