• pt.. wrz 22nd, 2023

  Squishy Robotics – Innowacyjny robot do zadań specjalnych

  ByMarcin Kuźmiński

  wrz 20, 2023
  Squishy Robotics – Innowacyjny robot do zadań specjalnych

  Firma Squishy Robotics, z siedzibą w Kalifornii, opracowała przełomowego robota zaprojektowanego do pomocy służbom ratowniczym w niebezpiecznych i ryzykownych sytuacjach. Początkowo przeznaczony do misji kosmicznych, ten wszechstronny robot znalazł nowe zastosowanie na Ziemi, pomagając priorytetyzować bezpieczeństwo ludzi i poprawiając misje ratownicze.

  Historia Squishy Robotics – od eksploracji kosmosu do zastosowań ziemskich – jest niezwykła. Firma otrzymała w 2014 roku dotację w wysokości 500 000 dolarów od NASA, skupiając się na mobilności robota w środowisku o zerowej grawitacji lub niskiej grawitacji. Dzięki gazowym silnikom, robot może dotrzeć do obszarów w kosmosie, do których astronauci nie mają dostępu.

  Ostatnio, Squishy Robotics zaczęła odnosić sukcesy w pracy na Ziemi. Waga robota wynosi niecałe trzy funty, co pozwala go przymocować do dronów do misji powietrznych. W jednej z demonstracji dron wysłał robota w celu zbadania wykolejonych zbiorników propanu na Florydzie, gdzie nie tylko zostały one poddane wizualnej inspekcji, ale także aktywnie monitorowano jakość powietrza i wykrywano wycieki gazu.

  Robot Squishy udowodnił swoją wytrzymałość w różnych wymagających scenariuszach. Został zrzutowany z samolotu z wysokości 1000 stóp i wcisnął się w ciasne miejsce pod gruzami, naśladując sytuacje ratowania. W jednym z testów wytrzymał nawet celową eksplozję w komorze testowej. Podczas tych prób, robot kontynuował nagrywanie filmów i przesyłanie danych, prezentując swoją trwałość i niezawodne funkcje.

  Kluczem do jego trwałości jest unikalna struktura przypominająca sieć, która równomiernie rozkłada siłę uderzenia i chroni jego centralne czujniki. Te czujniki są kluczowe dla przechwytywania i przekazywania informacji w czasie rzeczywistym do służb ratowniczych. Aby zoptymalizować robota do działań ratowniczych, Squishy Robotics współpracowała z 300 służbami ratowniczymi, gromadząc informacje na temat dalszych usprawnień jego możliwości.

  Podsumowując, Squishy Robotics przeszła z eksploracji kosmicznej do zastosowań na rzecz ratowania życia na Ziemi. Dzięki zaawansowanym możliwościom i potencjałowi dalszej optymalizacji, ten robot stanowi obiecującą przyszłość dla technologii reagowania na sytuacje awaryjne.