• pt.. mar 24th, 2023

Podczas spaceru kosmicznego astronauci wykonują kluczowe zadania związane z rozmieszczeniem panelu iROSA

Koichi Wakata i Nicole Mann, dwójka astronautów, niedawno zakończyła serię spacerów kosmicznych w ramach projektu modernizacji ISS Roll-Out Solar Array (iROSA). Amerykańskie spacery kosmiczne EVA-84 i US EVA-85, które zakończyły się odpowiednio 20 stycznia i 2 lutego, miały na celu umożliwienie instalacji ostatniego zestawu ulepszonych paneli słonecznych na ISS tego lata.


W nieoznakowanym skafandrze kosmicznym noszonym przez Nicole Mann i skafandrze kosmicznym w czerwone paski noszonym przez Koichi Wakatę astronauci wyruszyli w pierwszy spacer kosmiczny, oznaczony jako US EVA-84, o godzinie 7:14 CST. Aby przymocować częściowo dopasowany zestaw modów do kratownicy, początkowa procedura obejmowała dokręcenie dwóch śrub kołnierzowych.

Instalacja trójkątnego mocowania na Beta Gimbal Assembly (BGA) i nieudana próba zainstalowania czterech kratownic to kolejne zadania dla astronautów. Pomimo trudności spacer kosmiczny zakończył się sukcesem, ponieważ astronauci byli w stanie podłączyć kabel rozruchowy jednostki DC do DC (DDCU) i poprowadzić kable do zestawu modów iROSA.


Rozwiązywanie problemów przez amerykańską załogę EVA-85 z wadliwą rozpórką z wcześniejszego spaceru kosmicznego – które zostało pomyślnie zakończone – miało miejsce na początku. Następnie astronauci przystąpili do ustawiania linii elektrycznych i przenoszenia ograniczników stóp. Ostatnie dwie macierze iROSA zostaną teraz zainstalowane po spacerze kosmicznym, który zakończył się o 14:26 czasu wschodniego.


W celu zwiększenia mocy ISS do 215 kW, w 2021 roku rozpoczęto projekt modernizacji iROSA. Pierwsze panele słoneczne, zainstalowane w 2009 roku, miały wytwarzać do 240 kilowatów energii przez 15 lat. Środowisko promieniowania na niskiej orbicie okołoziemskiej spowodowało, że z czasem uległy one zniszczeniu, a ISS produkowała tylko 160 kilowatów mocy, gdy rozpoczął się proces renowacji. Instalacja pierwszych dwóch anten iROSA miała miejsce w 2021 r., a drugiej pary w 2022 r. Ostateczny zestaw anten zostanie umieszczony na segmentach kratownicy S6 i S4 na prawej burcie.


Projekt aktualizacji iROSA jest kluczowym krokiem w zapewnieniu sprawnego działania ISS. Projekt zakończy się instalacją dwóch ostatnich macierzy, przywracając zdolność ISS do generowania energii do maksymalnego poziomu. Jako uczestnik spacerów kosmicznych Koichi Wakata został piątym astronautą z Japonii, który odbył spacer kosmiczny. Oczekuje się, że ISS otrzyma ostatnie ulepszenia wymagane do wykonywania swoich obowiązków jako centrum badawczego w kosmosie po zakończeniu spacerów kosmicznych.