• pt.. mar 24th, 2023

Blue Origin i NASA współpracują w celu dotarcia na Marsa do 2024 r.

Wraz z nową misją realizowaną we współpracy z NASA, firma lotnicza Jeffa Bezosa, Blue Origin, celuje w Marsa. Projekt nosi nazwę Escape and Plasma Acceleration and Dynamics Explorers (ESCAPADE). Zamierza zbadać obszar magnetyczny atmosfery Czerwonej Planety i magnetosfery. Ponadto zbada, w jaki sposób wiatr słoneczny zmienił atmosferę planety w czasie. Jeśli wzmacniacz zostanie ukończony na czas, bliźniaczy statek kosmiczny, który przeprowadzi te badania, zostanie wystrzelony pod koniec 2024 roku na pokładzie następnej rakiety New Glenn firmy Blue Origin.


NASA wybrała Blue Origin z krótkiej listy 13 firm do swojego programu Venture-Class Acquisition of Dedicated and Rideshare (VADR). Program ten powstał w 2022 roku. Blue Origin znalazł się w niewielkiej grupie firm, które były brane pod uwagę do projektu. NASA ukryła informacje finansowe dotyczące kontraktu, ale SpaceNews oszacowało go na 20 milionów dolarów na podstawie federalnych dokumentów przetargowych. Celem wysiłków VADR jest rozszerzenie rynku komercyjnych premier w Stanach Zjednoczonych. Ponadto ma na celu otwarcie nowych opcji dla ładunków naukowych i technologicznych.


Misja ESCAPADE jest szczególnie intrygująca, ponieważ może dostarczyć więcej informacji o tym, jak Mars stał się tak suchy w czasie. Wydaje się, że na powierzchni Marsa woda płynęła obficie miliony lat temu. Jednak planeta jest teraz wyjątkowo sucha. Bliźniaczy statek kosmiczny może rzucić światło na proces, który doprowadził do obecnego klimatu Marsa. Dzieje się tak poprzez obserwację magnetosfery i tego, jak wiatr słoneczny zmieniał atmosferę w czasie.


Blue Origin słynie z rakiety suborbitalnej New Shepard, która została wykorzystana do wystrzelenia zarówno pasażerów, jak i ładunków. Rakieta New Glenn, nad którą pracuje firma, będzie mogła podróżować poza przestrzeń suborbitalną. Gdy będą gotowe, dwustopniowe i trzystopniowe rakiety New Glenn będą dostępne do podróży na orbitę i poza nią. Przewiduje się, że osiągnie wysokość 95 metrów (313 stóp). To pięć razy więcej niż 59 stóp (18 m) New Shepard.


Jednak pojawiły się trudności w rozwoju New Glenn. Wszystkie starty zostały wstrzymane we wrześniu 2022 r., Kiedy rakieta doświadczyła anomalii bez załogi podczas startu. Pięć miesięcy po wykryciu problemu Blue Origin nie przekazało żadnych informacji dotyczących zapytania.
Pomimo tych trudności wydaje się, że Blue Origin posuwa się naprzód ze swoimi planami dotyczącymi Marsa. Aspiracje firmy do wyjścia poza przestrzeń suborbitalną i eksploracji wszechświata są kontynuowane w misji ESCAPADE. NASA jest cennym wsparciem Blue Origin, ponieważ pracuje nad badaniem tajemnic wszechświata.


Program Artemis ma na celu zabranie ludzi z powrotem na Księżyc do roku 2024. Firma Blue Origin została wybrana do stworzenia lądownika księżycowego jako uzupełnienie misji ESCAPADE. Lądownik księżycowy firmy Blue Moon ma dostarczać zaopatrzenie i ostatecznie ludzi na powierzchnię księżyca.
Blue Origin stawia się jako znaczący gracz w następnym wyścigu kosmicznym, koncentrując się zarówno na Marsie, jak i na Księżycu. Korporacja jest gotowa przesuwać granice tego, co jest wykonalne w podróżach kosmicznych. Dzieje się tak dzięki tworzeniu najnowocześniejszych technologii i współpracy z organizacjami rządowymi, takimi jak NASA. Misja ESCAPADE jest po prostu najnowszym przykładem wizji przyszłości podróży kosmicznych firmy Blue Origin.