• pt.. mar 24th, 2023

Astronauci mogą być zmuszeni do pozostania na na stacji kosmicznej rok dłużej z powodu wycieków z Sojuza

Wycieki Sojuza stwarzają możliwość dłuższego pobytu astronautów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Zbudowany w Rosji statek kosmiczny Sojuz MS-22 przewoził trzy osoby, zanim w zeszłym roku doświadczył znacznego wycieku chłodziwa. Tymi ludźmi byli kosmonauci Dmitrij Petelin i Siergiej Prokopjew oraz Frank Rubio, astronauta NASA. Ten wyciek został najprawdopodobniej spowodowany uderzeniem mikrometeoroidu. Roskosmos podjął decyzję, że powrót tym pojazdem na Ziemię byłby dla załogi ryzykowny. Zamiast tego zamierzali wystrzelić zupełnie nowy statek kosmiczny. Start zastępczego statku kosmicznego został jednak przełożony. Wynika to z odkrycia wycieku chłodziwa na drugim rosyjskim statku kosmicznym, statku towarowym znanym jako Progress 82.


W celu ustalenia, czy wycieki są ze sobą powiązane i ustalenia źródła utraty chłodziwa w obu statkach kosmicznych, NASA i Roscosmos obecnie współpracują. Pierwotnie zaplanowany na 19 lutego, zastępczy statek kosmiczny wystartuje w marcu. Rubio, Prokopyev i Petelin mogą zostać na stacji przez rok. Dzieje się tak dlatego, że wciąż nie wiadomo, kiedy statek zastępczy zostanie przetransportowany na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Jest to kluczowe odejście od zwykłego sześciomiesięcznego cyklu dla członków załogi ISS. Nie wiadomo również, jak przedłużony pobyt wpłynie na zdrowie fizyczne i psychiczne załogi.


Załoga nadal prowadzi regularne działania stacji kosmicznej i badania naukowe. Tak twierdzą przedstawiciele NASA, którzy mimo niepewności uspokajają opinię publiczną. Aby pomóc Roskosmosowi w zbadaniu wycieków chłodziwa, NASA współpracuje również z nimi w celu zebrania zdjęć. Statek kosmiczny Sojuz MS-23 będzie teraz służył jako statek ratunkowy dla uwięzionej załogi. W związku z tym wodowanie kolejnej załogi, które pierwotnie zaplanowano na marzec, również zostało przesunięte na wrzesień. Rubio, Prokopyev i Petelin chcą pozostać do startu zaplanowanego na wrzesień. Jednak są również gotowi pójść wcześniej, jeśli data premiery zostanie przesunięta.


Długoterminowe podróże kosmiczne nie są niczym niezwykłym, chociaż mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie. Długoterminowi podróżnicy w kosmosie są narażeni na problemy ze wzrokiem, zwyrodnienie kości, zanik mięśni i ekspozycję na promieniowanie. Załoga może doświadczać problemów ze zdrowiem psychicznym w wyniku przedłużającej się rozłąki z rodziną i bliskimi.


NASA i Roscosmos są zaniepokojone wyciekami Sojuza, ponieważ podają w wątpliwość niezawodność i bezpieczeństwo statku kosmicznego. Obie organizacje starają się dowiedzieć, co jest przyczyną wycieków. Ponadto zamierzają upewnić się, że załoga jest bezpieczna na nowym statku. Ponieważ NASA i Roscosmos współpracują w celu zapewnienia bezpieczeństwa załogi ISS, incydent podkreśla również wartość międzynarodowej współpracy w eksploracji kosmosu.