• sob.. mar 25th, 2023

Rakieta SpaceX wyniosła na orbitę amerykańskiego satelitę wojskowego

SpaceX Elona Muska wystrzeliła jedną ze swoich rakiet Falcona 9 w środę rano z satelitą GPS na pokładzie, częścią programu Sił Kosmicznych USA, które posiadają konstelację 32 satelitów nawigacyjnych krążących wokół Ziemi.

Rakieta wystartowała ze Stacji Sił Kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie o 7:24 czasu wschodniego, niosąc piąty statek kosmiczny produkcji Lockheed Martin z tak zwanej konstelacji GPS 3, który dostarcza sygnały pozycjonowania, nawigacji oraz pomiaru czasu klientom wojskowym i cywilnym .

SpaceX potwierdza, że z powodzeniem umieścił satelitę GPS na orbicie okołoziemskiej na wysokości 2670 mil 90 minut po starcie. Jak donosi Space.com, każdy satelita w konstelacji okrąża Ziemię dwa razy dziennie. Satelita będzie powoli wspinał się przez następne dwa tygodnie o własnych siłach na orbitę operacyjną 12 550 mil nad Ziemią.

Misja otwiera nowy rozdział w rozwoju eksploracji kosmosu, gdy sektor przechodzi na rakiety wielokrotnego użytku. Pierwszy stopień Falcona 9, wzmacniacz, który podnosi rakietę i ładunek z platformy startowej i leci przez pierwsze 2,5 minuty.

Niecałe 10 minut po wystrzeleniu pierwszy stopień wrócił i zadokował u wybrzeży Florydy.

„Z każdym startem związanym z bezpieczeństwem narodowym nadal wzmacniamy zdolności Ameryki i jej odstraszanie w obliczu rosnących zagrożeń, jednocześnie dodając stabilności bardzo dynamicznemu światu” — powiedział generał dywizji Sił Kosmicznych Stephen Purdy.

Środowy start był drugim startem SpaceX dla armii USA w ciągu ostatnich trzech dni i czwartym w całym tym roku.

SpaceX wystrzelił wcześniej cztery satelity GPS 3 w ramach kontraktów przyznanych w 2016 i 2018 roku. Pierwszy start odbył się 23 grudnia 2018 roku, drugi i trzeci 30 czerwca i 5 listopada 2020 roku, a czwarty 17 czerwca 2021 roku.