• pt.. mar 24th, 2023

Falcon Heavy wyniósł na orbitę satelity wojskowe w ramach tajnej misji USSF-67

Falcon Heavy wystartował z lądowiska 39A w Kennedy Space Center o 17:56. EST (2256 GMT) Niedziela. Misja jest pierwszą z pięciu rakiet Falcon Heavy, które SpaceX planuje wystrzelić w tym roku dla Sił Kosmicznych, NASA i klientów komercyjnych.

Po płynnym odliczaniu Falcon Heavy uruchomił swoje 27 głównych silników Merlin i zwiększył moc do pełnej mocy, wytwarzając 5,1 miliona funtów wstrząsającego ciągu, gdy wysoka na 229 stóp (70 metrów) rakieta wznosiła się z historycznego kompleksu startowego . Falcon Heavy wtoczył się na kurs na wschód od Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego, kierując się na otaczającą równik orbitę geosynchroniczną ponad 22 000 mil (prawie 36 000 kilometrów) nad Ziemią.

Dwa boczne dopalacze rakiety, każdy z dziewięcioma silnikami, wyłączyły się po około dwóch i pół minuty lotu i spadły z głównego etapu Falcona Heavy. Boczne dopalacze uruchomiły silniki odrzutowe, aby obrócić się w kierunku ogona pierwszego, a następnie każdy z nich uruchomił trzy silniki, aby odepchnąć się z powrotem w kierunku przylądka Canaveral w celu lądowania.

Główny stopień, który leciał z częściowym ciągiem przez pierwsze kilka minut lotu, dławił swoje dziewięć silników do pełnej mocy przez kolejne 90 sekund przed wyrzuceniem i wpadnięciem do Oceanu Atlantyckiego. Następnie górny stopień Falcona Heavy zapalił się na pierwsze z trzech wypaleń, aby najpierw umieścić dwa satelity Sił Kosmicznych misji na wstępnej orbicie parkingowej, a następnie podnieść wysokość i zmniejszyć nachylenie, aby osiągnąć kołową orbitę geosynchroniczną.

W międzyczasie dwa boczne dopalacze Falcona Heavy wróciły na Przylądek Canaveral w celu niemal równoczesnego lądowania. Dopalacze uruchomiły silniki w ostatnim manewrze hamowania przed osiedleniem się w Strefie Lądowania 1 i 2 na Stacji Sił Kosmicznych Cape Canaveral.

Czas startu i lądowania, zaledwie kilka minut po zachodzie słońca w środkowej Florydzie, stworzył warunki do olśniewającego pokazu, gdy Falcon Heavy wzbił się w kosmos. Ostatnie promienie słoneczne dnia oświetliły pióropusz rakiety, gdy silniki napędzały wyrzutnię w niebo, w tym barwną interakcję między pióropuszami z rdzenia i dwoma bocznymi dopalaczami strzelającymi na skraju kosmosu.

Siły Kosmiczne potwierdziły pomyślny wynik częściowo tajnej misji, oznaczonej jako USSF-67, około sześć godzin po starcie, czyli czasu potrzebnego, aby górny stopień Falcona Heavy rozmieścił dwa satelity na docelowej orbicie geosynchronicznej na dużej wysokości, gdzie ładunki będą krążyć po orbicie zgodnie z ruchem obrotowym Ziemi.

Falcon Heavy utrzymał tytuł najpotężniejszej rakiety operacyjnej na świecie do listopada, kiedy rakieta księżycowa NASA Space Launch System wystartowała w swój inauguracyjny lot. Falcon Heavy, wciąż najpotężniejsza komercyjna rakieta na świecie, ma szerokość prawie 40 stóp (12,2 metra) z trzema połączonymi ze sobą rakietami rakietowymi Falcon.

Rakieta SpaceX Starship i Super Heavy jest bliska stania się najpotężniejszą rakietą, jaka kiedykolwiek latała, kiedy wystartuje z Teksasu w swój pierwszy orbitalny lot testowy w nadchodzących tygodniach lub miesiącach.

Jedną z polskich firm stale współpracujących w zakresie łączności satelitarnej dla Armii Amerykańskiej jest firma TS2 Space z Warszawy.