Podczas badania próbek pobranych przez japońską misję Hayabusa2 ujawniono istotne szczegóły. Próbki pobrano z Ryugu, asteroidy bliskiej Ziemi. Zgodnie z wynikami zawierały cząsteczkę RNA i witaminę B3. Oprócz witaminy B3 naukowcy odkryli również uracyl, składnik RNA. Witamina B3 jest kluczowym składnikiem metabolizmu w organizmach żywych. W próbkach znaleziono również inne organiczne cząsteczki zawierające azot, takie jak różne aminokwasy, aminy i kwasy karboksylowe.
Odkrycia te uzupełniają coraz więcej dowodów na to, że miliardy lat temu meteoryty sprowadziły na Ziemię składniki życia po wyjściu z kosmosu. Cząsteczki najprawdopodobniej powstały w wyniku procesów fotochemicznych zachodzących w lodzie w głębokiej przestrzeni kosmicznej przed powstaniem naszego Układu Słonecznego. Ryugu był prawdopodobnie częścią większego ciała niebieskiego. Później rozpadł się na kawałki w wyniku zderzeń z innymi ciałami niebieskimi, takimi jak komety.
Aminokwasy i zasady nukleinowe, dwa związki o znaczeniu biologicznym, zostały bez wątpienia dostarczone na Ziemię przez asteroidy i meteoryty. Mogą one mieć określony wpływ na ewolucję prebiotyków na wczesnej Ziemi. Zderzenia skał kosmicznych z innymi planetami w naszym Układzie Słonecznym mogły przenieść niektóre z tych samych podstawowych elementów życia. Jednak niektóre z ich składników, takie jak zasady nukleinowe i aminokwasy, można znaleźć w dowolnym miejscu w kosmosie. Istnienie takich elementów niekoniecznie wskazuje na nadejście lub obecność życia pozaziemskiego.
Konieczne są dodatkowe badania nad ich składem, aby ustalić częstość występowania tych związków w asteroidach. Na szczęście sonda NASA Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security-Regolith Explorer (OSIRIS-REx) dostarczy próbki z asteroidy Bennu we wrześniu. Umożliwi to zbadanie i zestawienie składu planetoid.
Wykrycie uracylu w skałach Ryugu potwierdza powszechnie akceptowaną teorię genezy zasady jądrowej wczesnej Ziemi. Więcej informacji zostanie dostarczonych, aby pomóc tym poglądom poprzez analizę porównawczą składu tych asteroid. Stężenia cząsteczek w dwóch próbkach zmieniały się w wyniku wystawienia na trudne warunki kosmiczne.
Informacje uzyskane z próbek Ryugu, rozpatrywane jako całość, poszerzają naszą wiedzę o początkach życia. Poprawiają również nasze zrozumienie potencjalnego znaczenia asteroid i meteorytów w przenoszeniu pierwiastków niezbędnych do życia na Ziemię. Odkrycie tych organicznych związków chemicznych w asteroidach daje większe poparcie poglądowi, że życie na Ziemi mogło pochodzić z innej planety.