• pt.. mar 24th, 2023

Armia Amerykańska wdraża zmodernizowany system satelitarny VSAT

ByDominika Łakomska

sty 27, 2023 ,

9. Dowództwo Wsparcia Misji stało się ostatnio pierwszym dowództwem w rezerwie armii amerykańskiej, które wdrożyło wirtualną sieć prywatną (VPN) — z systemem komunikacji satelitarnej VSAT.

Ten system łączności satelitarnej Very Small Aperture Terminal (VSAT) umożliwia żołnierzom bardzo szybkie i bezpieczne łączenie się z Internetem i telefonią w dowolnym miejscu na świecie.

Przez ostatnie kilka miesięcy żołnierze 322 Batalionu Spraw Cywilnych, 100 Batalionu Piechoty, 411 Batalionu Inżynieryjnego, 302 Batalionu Terminali Transportowych, 740 Wysuniętej Kompanii Wsparcia i 303 Brygady Udoskonalenia Manewru byli szkoleni w zakresie montażu i obsługi zmodernizowanego systemu.

„Dwóch żołnierzy może skonfigurować system w mniej niż 20 minut”, powiedział Celestino Ranon z 9. „To potężna umiejętność dla dowódcy. Dzięki temu nasi żołnierze mają dostęp za pośrednictwem sieci wojskowych w dowolnym miejscu i czasie”.

Poprzednie wersje systemu VSAT były wykorzystywane w operacjach na Bliskim Wschodzie, takich jak Operacja Iraqi Freedom i Operacja Enduring Freedom. Ten nowy, ulepszony system może teraz zmieścić się na jednej palecie wysyłkowej, co czyni go wysoce przenośnym.

Ulepszona funkcja VSAT VPN zwiększa również bezpieczeństwo operacyjne. Dzięki tej aktualizacji systemy VSAT stały się aktywami operacyjnymi gotowymi do użycia w ćwiczeniach Army Reserve i innych rzeczywistych misjach. Chociaż takie możliwości zwiększają możliwości bojowe jednostek 9. MSC, VSAT może być również używany w obszarach, w których klęski żywiołowe uniemożliwiły komunikację cywilną, tak aby jednostki zapewniające wsparcie mogły nadal poruszać się i komunikować.

Sieć utworzoną przez VSAT można również rozszerzyć o dodatkowe interfejsy, takie jak interfejs automatycznych systemów informacyjnych wsparcia służb bojowych, aby stworzyć dużą mobilną sieć bezprzewodową do użytku w dowolnym obszarze, w którym rozmieszczony jest system satelitarny. Wykorzystanie takiej technologii poszerza zakres komunikacji na przyszłych polach walki, zwiększając tym samym możliwości bojowe i logistyczne wyposażonych jednostek.