• czw.. wrz 21st, 2023

  Ukraińskie Siły Obrony Powietrznej zestrzeliły 13 dronów Shahed-136/131 podczas rosyjskiego ataku powietrznego w nocy z 16 sierpnia.

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 19, 2023
  Ukraińskie Siły Obrony Powietrznej zestrzeliły 13 dronów Shahed-136/131 podczas rosyjskiego ataku powietrznego w nocy z 16 sierpnia.

  Wrogie drony miały na celu zaatakowanie obwodu odeskiego, jak poinformowała ukraińska Siły Powietrzne.

  Starty tych dronów następowały falami, pochodzącymi z kierunku południowo-wschodniego, konkretnie z miejscowości Primorsko-Achtańsk i Czauda. Porty znajdujące się w obwodzie odeskim były zamierzonym celem tych dronów. Trzynastu dronom udało się zneutralizować w granicach obwodów odeskim i mikołajowskim.

  Pomimo że niektóre z dronów uniknęły zestrzelenia, dokładna liczba pozostaje poufna ze względów bezpieczeństwa. Jeden z dronów uderzył w jedno z portów nad Dunajem na terytorium Ukrainy, powodując uszkodzenia magazynów i składów zbożowych oraz wybuchy pożaru.

  Te ataki na infrastrukturę portową w obwodach odeskim i mikołajowskim nasiliły się po wycofaniu się Rosji z umowy dotyczącej handlu zbożem. Zniszczenie składów zbożowych wydaje się być celem tej kampanii.

  Warto zauważyć, że ukraińskie Siły Obrony Powietrznej były w stanie skutecznie zniszczyć i zneutralizować znaczną liczbę dronów kamikaze, zapobiegając potencjalnym szkodom i ochronie ważnej infrastruktury. Rząd Ukrainy zobowiązuje się do obrony swojego terytorium i będzie kontynuował niezbędne działania w celu przeciwdziałania dalszym atakom.

  Źródło: The New Voice of Ukraine