• pt.. mar 24th, 2023

Ukraina zamierza wydać 540 milionów dolarów na drony w 2023 roku

Minister obrony, Oleksii Reznikov poinformował, że Ukraina planuje w tym roku wydać na zakup nowych dronów około 20 miliardów hrywien (w przeliczeniu około 540 milionów dolarów). Bezzałogowe statki powietrzne mają trafić do ukraińskiej armii i zapewnić wsparcie w walce z rosyjskim agresorem.

„W 2023 roku zwiększamy środki na zakup dronów dla Sił Zbrojnych Ukrainy” – poinformował Oleksii Reznikov w poście na Facebooku. „To dopiero początek. Sprzęt tego typu jest potrzebny nie tylko do rozpoznania lotniczego”.

Minister napisał, że nadchodzące wydatki pozwolą ukraińskim siłom wzmocnić swój potencjał w zakresie dronów bojowych. Ukraina wykorzysta nowe urządzenia do nadzoru, wsparcia jednostek artylerii i w trakcie innych misjach – dodał Reznikov.

Do tej pory Ukraina złożyła zamówienie na drony u 16 lokalnych producentów. Kijów w dalszym ciągu kupuje również bezzałogowe statki powietrzne produkowane za granicą. Potwierdzeniem jest niedawny kontrakt na 105 dronów rozpoznawczych, jaki podpisano z niemieckim Quantum-Systems. „Ministerstwo Obrony Ukrainy złożyło drugie zamówienie na systemy Vector, po wcześniejszym zakupie 33 egzemplarzy tego samego modelu w sierpniu 2022 roku” – podał producent w oświadczeniu.

Wartość najnowszego kontraktu, który jest finansowany przez niemiecki rząd, pozostaje utajniona.