• pt.. mar 24th, 2023

Przedstawiciele ukraińskiego rządu powiedzieli w piątek, że tworzą w swoich siłach zbrojnych kompanie szturmowe dronów, które będą wyposażone w łączność satelitarną Starlink, ponieważ kontynuują pomysł zbudowania „armii dronów”.

Wódz naczelny Walerij Załużnyj podpisał się pod utworzeniem jednostek w ramach projektu, który obejmie kilka ministerstw i agencji, twierdzą przedstawiciele Sztabu Generalnego.

„Najbardziej profesjonalni żołnierze” zostali już wybrani do kierowania jednostkami, z których każda otrzyma roje dronów i amunicję oraz terminale Starlink, poinformowano na Facebooku.

„Robimy wszystko, aby zapewnić żołnierzom nowoczesne technologie” – czytamy.

Starlink to satelitarny system internetowy obsługiwany przez firmę SpaceX Elona Muska i powszechnie używany zarówno przez cywilów, jak i wojsko na Ukrainie.

Minister obrony Ukrainy powiedział Reuterowi w zeszłym miesiącu, że uważa drony za przyszłość współczesnej wojny.

Bezzałogowe samoloty odegrały kluczową rolę po obu stronach, odkąd Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę w lutym ubiegłego roku.

Moskwa użyła setek irańskich „samobójczych dronów” do ataków na ukraińskie miasta. Siły ukraińskie używają dronów do zrzucania małych materiałów wybuchowych na siły rosyjskie i obserwowania ich ruchów.

Wojna, która trwa już dwunasty miesiąc, zwolniła w ostatnich tygodniach do wyniszczającej bitwy z niewielkimi zdobyczami terytorialnymi dla obu stron.