• pt.. mar 24th, 2023

Hybrydowy dron, który wymyka się konwencjonalnym ograniczeniom

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad dronem, który oprócz latania w powietrzu może nurkować na dno oceanu? Cóż, dzięki kreatywnym mózgom z Chińskiego Uniwersytetu w Hong Kongu, fantazja stała się rzeczywistością. Naukowcy z tej prestiżowej instytucji opracowali najnowocześniejszy dron, który może płynnie przełączać się między powietrzem a wodą. Dzięki przełomowym funkcjom i sprawności inżynieryjnej dron Mirs-X jest gotowy do fundamentalnej zmiany w branży dronów.


Ben Chen wraz ze swoim zespołem z Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu stworzył prototyp quadkoptera znany jako dron Mirs-X. Dzięki wyjątkowej zdolności przebywania pod wodą przez 40 minut i podróżowania do trzech metrów pod powierzchnią, ten dron wyróżnia się na tle innych dronów na rynku. Może latać w powietrzu przez 6 minut. Mirs-X został stworzony, aby zrewolucjonizować branżę dronów i zaoferować rozwiązanie do różnych zastosowań, od badań naukowych po eksplorację.


Imponujące umiejętności Mirs-X są wynikiem jego wyrafinowanej inżynierii. Dron ma dwa oddzielne otoczenia, w których może się poruszać dzięki dwubiegowej skrzyni biegów każdego silnika oraz obrotowym mocowaniom. Ta specjalna zdolność umożliwia przechylanie się śmigieł w odpowiednim kierunku, zapewniając dronowi całkowitą kontrolę nad ruchami płynów zarówno pod, jak i nad powierzchnią oceanu.


Aby dron Mirs-X działał prawidłowo, niezbędna jest precyzyjna prędkość śmigła. Aby generować siłę nośną i swobodnie unosić się w powietrzu, śmigła muszą obracać się szybko. Jednak śmigła drona drastycznie zwalniają, aby wytworzyć wymagany ciąg, gdy dron zanurza się pod wodą. Mirs-X jest wyjątkowy spośród innych dronów i jest tak elastyczny ze względu na możliwość kontrolowania prędkości śmigła.


Personel chińskiego uniwersytetu w Hongkongu wiąże wielkie nadzieje z przyszłością, mimo że istniejący prototyp Mirs-X ma tylko 15 cali długości i 3,5 funta wagi. W nadchodzących testach zamierzają powiększyć prototyp do rozmiaru około 6 stóp. Zastanawiają się również nad pomysłem nadania dronowi nowych uprawnień, takich jak możliwość trzymania i transportu towarów pod wodą.


Dzięki przełomowym możliwościom i najnowocześniejszej konstrukcji dron Mirs-X jest prawdziwym cudem inżynierii. Obecnie istnieją niezliczone możliwości eksploracji, obserwacji, badań i innych działań. Oczywiste jest, że ten dron ma swoje miejsce w operacjach poszukiwawczo-ratowniczych i geodezyjnych projektach inżynieryjnych, pomimo pewnych zastrzeżeń co do całkowitej wodoodporności. Mirs-X stoi na czele tej fascynującej nowej ery, a perspektywy dronów są jasne.