• czw.. wrz 28th, 2023

  Rosnący rynek sprzedaży samoobsługowej: jak roboty automatyzują handel detaliczny

  ByAndrzej Parafianowicz

  wrz 20, 2023
  Rosnący rynek sprzedaży samoobsługowej: jak roboty automatyzują handel detaliczny

  Przestrzeń sprzedaży samoobsługowej dynamicznie rośnie, a firmy zaczynają sięgać po robotyzację, aby ulepszyć zakupy i doświadczenia kulinarne oferowane w sklepach. Od automatycznych kiosków po sklepy „bez kas”, zasilane sztuczną inteligencją, nowoczesne rozwiązania te mają przyczynić się do wzrostu wartości branży do 46 miliardów dolarów do 2027 roku. Ostatnie badania wykazały, że klienci, którzy cenią opcje samoobsługowe, są skłonni zapłacić więcej za wygodę.

  Roboty transformują branże handlu detalicznego i usług gastronomicznych, usprawniając zadania i zwiększając produktywność. W sektorze restauracyjnym roboty są wykorzystywane do usprawnienia zamawiania i dostarczania jedzenia. Giganci handlu detalicznego, takie jak Target i Walmart, zastosowali robotyczną automatyzację w swoich centrach realizacji zamówień, aby pobierać i dystrybuować zamówienia. Tymczasem sprzedawcy spożywczy szukają samoutważających się opcji oraz korzystają z robotów do sprawdzania stanu zapasów i uzupełniania półek.

  Korzyści z wprowadzenia robotów do środowiska handlowego są liczne. Mogą one zbierać cenne dane na temat produktów na półkach i nawyków zakupowych klientów, co pomaga firmom poprawić dokładność zarządzania zapasami i lojalność klientów. Dodatkowo, robotyka może ograniczyć koszty związane z pracą poprzez automatyzację zadań manualnych, pozwalając pracownikom skupić się na działalności strategicznej wyższego szczebla.

  Ale choć używanie robotów w handlu detalicznym ma swoje korzyści, muszą być rozwiązane pewne wyzwania. Zebrane przez roboty dane muszą zostać zintegrowane z większymi systemami biznesowymi, aby móc podejmować strategiczne decyzje. Również ważne jest, aby roboty harmonijnie ze sobą współpracowały, aby zapewnić sprawną i efektywną operację.

  Ponadto, w miarę jak cyfrowe portfele stają się coraz bardziej popularne, roboty sprzedażowe muszą być zdolne do zbierania bezpiecznych płatności bez interakcji człowieka. Szybkie i dokładne transakcje, które integrują się z systemami autonomicznymi, są niezbędne.

  W miarę jak rośnie popyt na samousługowe opcje, przyszłość robotów w handlu detalicznym wygląda obiecująco. Firmy sięgają po robotyzowane mechanizmy sprzedaży, napędzane sztuczną inteligencją, i robotów dostarczających usługi w restauracjach w celu zwiększenia efektywności i obniżenia kosztów. Dzięki wykorzystaniu robotyki, przedsiębiorstwa mogą usprawnić swoje doświadczenia w sklepie, zaspokajać potrzeby klientów i dostosować się do wyzwań na rynku pracy, inflacji i rosnącego popytu klientów.