Z Kraju

Pobicie Brytyjczyka. Co z zawieszoną dwójką funkcjonariuszy?


Przypomnijmy, do zdarzenia doszło 13 października, w nocy w centrum Katowic. Policjanci aresztowali czterech Brytyjczyków, którzy wcześniej pobili Polaków. Funkcjonariuszom pomagał jeden z poszkodowanych, 43-letni policjant po służbie. W trakcie zatrzymania pobił on jednego z Brytyjczyków.

Komendant Miejski Policji w Katowicach, po otrzymaniu informacji o interwencji,  zawiesił tego funkcjonariusza w czynnościach służbowych oraz wszczął wobec niego postępowanie dyscyplinarne i postępowanie administracyjne, zmierzające do zwolnienia go ze służby. Ostatecznie został aresztowany na okres 3 miesięcy.

Kilka dni później pojawiła się informacja, że w czynnościach służbowych została  zawieszona dwójka policjantów, obecna podczas wspomnianej interwencji, pozwolili na to, żeby tamten policjant znęcał się nad osobą pozbawioną wolności. Zapytaliśmy rzecznika komendy miejskiej policji w Katowicach na jakim obecnie etapie jest sprawa zawszonych funkcjonariuszy.

Otrzymaliśmy taką odpowiedź:

Postępowanie przeciwko funkcjonariuszom z KMP Katowice prowadzone jest przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach oraz Biuro Spraw Wewnętrznych.  Komendant Miejski Policji w Katowicach z własnej inicjatywy wszczął wobec w/w funkcjonariuszy postępowanie dyscyplinarne, gdyż istnieje uzasadnione przypuszczenie popełnienia przez policjantów przewinienia dyscyplinarnego polegającego na naruszeniu dyscypliny służbowej w zw. z art. 132 ust. 3 pkt. 3 Ustawy o Policji.  Postępowanie dyscyplinarne jest nadal w toku.  Policjanci zostali zawieszeni w czynnościach służbowych na okres 3 miesięcy.

Zapytaliśmy więc o sprawę prokuraturę okręgową w Katowicach, odpowiedzi udzielił nam rzecznik prasowy pani Marta Zawada-Dybek:

„Dwaj funkcjonariusze policji (Ci którzy przeprowadzali interwencje) usłyszeli zarzuty niedopełnienia obowiązków i dopuszczenie do znęcania się ze szczególnym okrucieństwem  przez podejrzanego aresztowanego nad pokrzywdzonym.  Nie przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu jeden składał wyjaśnienia w śledztwie . Prokurator zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci  poręczenia majątkowego w kwocie 10 tys złotych oraz zawieszenie w czynnościach służbowych” – Marta Zawada-Dybek Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowic.

Sprawa jest rozwojowa.

 

 

 

Zobacz Także:

Back to top button
Close