Bez kategorii

Kolejny bagaż pozostawiony na lotnisku


Kolejny bagaż pozostawiony na lotnisku był powodem ewakuacji kilkudziesięciu osób, blokady dróg dojazdowych do portu lotniczego Warszawa-Modlin oraz akcji pirotechników Straży Granicznej i pozostałych służb lotniskowych.

To już kolejny przypadek w tym roku. Tylko do końca października z powodu pozostawionego bez opieki bagażu pirotechnicy Nadwiślańskiego Oddziału Straży granicznej 88 razy podejmowali działania na lotniskach, z czego 68 razy na terenie warszawskich lotnisk Warszawa-Modlin.

Każdy pozostawiony bez opieki bagaż traktowany jest jako potencjalne zagrożenie. To oznacza, że należy wdrożyć odpowiednie procedury, mające na celu eliminację zagrożenia. Najpierw następuje próba przywołania przez lotniskową rozgłośnię właściciela bagażu. Gdy ten się nie zgłosi, należy zabezpieczyć miejsce, w którym znajduje się podejrzany przedmiot: wyznaczyć strefę bezpieczeństwa, ewakuować osoby postronne. Następnie pirotechnicy przeprowadzają rozpoznanie z użyciem specjalistycznego sprzętu oraz przy pomocy psa przeszkolonego do wykrywania materiałów wybuchowych. Jeśli nie ma całkowitej pewności, że bagaż nie stanowi zagrożenia, pirotechnicy neutralizują go za pomocą działka wodnego. Tego typu działania są czasochłonne i zazwyczaj powodują opóźnienia lotów.

Bagaże bywają porzucane z różnych powodów.  Czasem właściciel zostawia walizkę bez opieki idąc np do sklepu, czy toalety. Czasem pozostawia ją pustą, bo przepakował jej zawartość do innej torby. W takich przypadkach lepiej zostawić otwarta walizkę przy koszu na śmieci, ponieważ umieszczenie jej w miejscu niewidocznym i trudno dostępnym uniemożliwi pirotechnikom sprawne przeprowadzenie akcji.

Podróżni powinni pilnować swoich bagaży, nie pozostawiać ich bez opieki. Dzięki temu można będzie uniknąć wielu niepotrzebnych problemów, opóźnień, czy mandatów.

[su_heading size=”15″ margin=”30″]Zapraszamy do dyskusji[/su_heading]

 

Zobacz Także:

źródło
nadwislanski.strazgraniczna.pl
Back to top button
Close