Z Kraju

Dziś zapadnie wyrok w procesie czterech policjantów

Dziś zapadnie wyrok w procesie czterech funkcjonariuszy policji oskarżonych o przekroczenie uprawnień a także torturowanie Igora Stachowiaka na komisariacie policji przy ul. Trzemeskiej we Wrocławiu, w maju 2016 roku. Prokuratura chce kary 2,5 roku więzienia bez możliwości zawieszenia dla Łukasza R. – funkcjonariusza to ten, który raził paralizatorem Igora i dodatkowo po 1,5 roku więzienia dla trzech pozostałych oskarżonych w tej sprawie policjantów.

Przedstawiciel z  Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która także bierze udział w procesie, zwracała niejednokrotnie uwagę na jakie pytania musi odpowiedzieć ten proces czyli: Czy zachowanie policjantów wobec Igora naruszyło jego prawo do życia? Czy doszło do stosowania tortur? Czy właściwie użyto paralizatora?

Obrona reprezentacja policjantów chce uniewinnienia oskarżonych. Obrońcy w swoich przemowach końcowych wskazywali na fakt, że to Igor i jego zachowanie wobec funkcjonariuszy spowodowało konieczność używania wobec niego takich środków paralizator. – jak dodali sześciu interweniujących wobec Igora policjantów odniosło obrażenia – mówił mecenas Zbigniew Piątkowski na łamach gazety wrocławskiej.

W jego ocenie, nawet jeśli doszło do przekroczenia przepisów prawa przy używaniu paralizatora (bo prawo zakazuje stosowania go wobec osoby zakutej w kajdanki) to policjant działał w „stanie wyższej konieczności”. Bo bronił on zdrowia, a nawet życia swojego i innych funkcjonariuszy.

źródło: TVN24/Gazeta Worcławska

Zobacz Także:

Back to top button
Close