Ze Świata

USA. Video z pościgu, policjanci oddali 76 strzałów.

Jeden policjant z Anaheim został zwolniony, a drugi umieszczony na urlopie po oddaniu 76 strzałów podczas pościgu za samochodem w 2018 roku przez ruchliwą dzielnicę mieszkalną w sobotni poranek, zabijając uciekającego kierowcę.

Prokurator opisał działania oficerów Seana Staymatesa i Kevina Pedersena, jako „alarmujące i nieodpowiedzialne” oceniając użycie broni w gęsto zaludnionej dzielnicy. Śledczy Urzędu Prokuratora Generalnego ustalili jednak, że nie ma wystarczających dowodów, aby postawić funkcjonariuszom zarzuty karne.

Policja z Anaheim potwierdziła, że Pedersen, funkcjonariusz w okresie próbnym, który pracował w policji od roku czasu został zwolniony, podczas gdy drugi oficer Staymates z ponad 10-letni stażem przebywa na płatnym urlopie administracyjnym.

Kule wystrzelone przez oficerów uderzyły w co najmniej jeden budynek, samochód i drzewo, a także w Nava, powiedział komendant policji w Anaheim Jorge Cisneros. Odmówił bezpośredniego skomentowania krytyki pod adresem funkcjonariuszy w raporcie DA’s Office.

„Bardzo zniechęcamy do strzelania przez okno”, powiedział szef. „Ale nasza polityka nie mówi, że nie możesz. Mogą mieć miejsce incydenty lub działania w momentach, w których byłoby to dopuszczalne”.

Zabity sprawca ucieczki,miał historię zażywania narkotyków, mieszkał ze swoją rodziną. Według śledczych DA’s Office, jego rodzice zadzwonili na policję, obawiając się, że zachowuje się dziwnie i kłócił się z bratem. Ostrzegli policję, że wydaje się mieć nóż i broń w swojej ciężarówce.

Oficerowie Staymates i Pedersen przybyli do „mocno zaludnionej” dzielnicy około godziny 9:45 rano, śledczy napisali w raporcie, że zobaczyli Navę siedzącego w fotelu kierowcy białego pickupa Chevroleta S10. Nava zauważył oficerów i  zaczął odjeżdzać.

Gdy oficerowie pojechali za Navą, Pedersen powiedział prokuratorom, że widział, jak Nava sięga w dół w kierunku podłogi swojej ciężarówki i podjechał trzymając „czarny półautomatyczny pistolet, przypominający Glocka”.

„Oficerowie Pedersen i Staymates obawiali się, że Nava będzie do nich strzelał i zabijał” – napisali prokuratorzy. „Oficer Pedersen chciał powstrzymać Navę przed skrzywdzeniem kogokolwiek i uznał, że konieczna jest użycie broni”.

Podczas pościgu jeden z oficerów donosi dyspozytorom, że Nava została trafiona kulą, prawdopodobnie w głowę. Pościg zakończył się w ciągu kilku minut, przed tym samym domem, w którym się rozpoczął. Obaj oficerowie strzelali do niego wielokrotnie, zanim zbliżyli się do pojazdu i wyciągneli go z ciężarówki.

Pistolet posiadany przez Navę został później określony jako pistolet na nabój co2, śledczy określili go jako „czarny w kolorze i bardzo podobny w wyglądzie do autentycznego pistoletu Lugera 9 mm”. Nóż znaleziono w dłoni Navy, dodali śledczy DA.

Autopsja wykazała, że Nava został trafiony co najmniej dziewięcioma kulami. Badanie toksykologiczne wykazało obecność amfetamin i metamfetaminy w jego organizmie.

Zobacz Także:

Back to top button
Close